Oto Kokpit

Sürücü Kursları Rehberi

Rot Kolu Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?

27.01.2021
98
Rot Kolu Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?
Adblue iptali - Arıza tespit cihazı - Ecuemulators

Araçlarda bulunan pek çok teknik aksam bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi, Rot kolu olarak bilinmektedir. Bu cihaz, aracın ilerlediği yönü belirlemede önemli yer tutmaktadır. Bu mekanik parça, direksiyon çevrildiğinde tekerleklerin aynı yöne dönmesini sağlamaktadır. Bu nedenle oldukça önemli bir yeri olan Rot Kolu, dengeli ve güvenli bir sürüş sağlamaktadır. Bu nedenle bir arıza söz konusuysa, acil olarak değiştirilmesi oldukça önemlidir.

Rot Kolu Nedir?

Rot kolu, bazı durumlarda arıza gösterebilmektedir. Bunda en büyük neden, mekanik parçanın zaman içerisinde aşınma gösterebilmesidir. Rot kolu, hava ve sıvıyla temas etmesi sonucu oksitlenme meydana getirmesiyle bilinmektedir. Bu durumlar söz konusu olduğunda teknik servise gidilerek, rot kolu değiştirilmelidir.

Rot Kolu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Rot kolunun arızalandığı, kolay bir şekilde anlaşılabilmektedir. Bu arızayı anlamanın bir yolu, direksiyonu hafif bir şekilde oynattığınızda direksiyon boşluğunun artmasıdır. Her ne kadar bu boşluğa sebebiyet verebilecek başka nedenler de olsa, bu nedenlerden en yaygını rot kolu arızasıdır. Bu boşluğun artmış olduğu, araç kullanıcısı tarafından kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir.

Aracınızda rot kolunun arızalandığını gösteren bir diğer konu ise, araç hareket halinde iken kontrolsüz bir şekilde sağ ya da sol yapmasıdır. Bunun nedeni, Rot kolunun aracın ilerlediği yolu belirlemekte olmasıdır. Rot kolunda mevcut bir sorun, aracın yolunu düzgün bir şekilde belirleyememesine yol açacaktır.

Rot kolunuzun arıza yapıp yapmadığını anlamak istiyorsanız, bunun için bir diğer yöntem de, aracın rot kolunun bizzat kontrol edilmesidir. Bunun için, iki kişi olunması gerekmektedir. Bir kişi direksiyonu sağ-sol yönlerinde hareket ettirirken, diğer kişi de göz ile rot kolunu kontrol ederek boşluk olup olmadığına bakmalıdır. Eğer Rot arızası tespit edilirse, bu durum kazaya sebebiyet verebileceği için hemen servise gidilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.