Oto Kokpit

Rolls-Royce’un Planar Şasi Sistemi Nedir?

Rolls-Royce’un Planar Şasi Sistemi Nedir?

Rolls-Royce yakın dönemde duyurmuş olduğu Ghost’ta, özelliklere yönelik bir açıklama yapılmış, böylece otomobil teknolojisinde büyük gelişmelere imza atıldığı gösterilmiştir. Rolls-Royce Ghost yenilenmiş olan stili ve gelişmiş iç teknolojisiyle ortaya çıkmakta olup, aracın tanıtımı bu yılın sonlarında yapılacağı ve ardından piyasaya sürüleceği düşünülmektedir.

Planar Şasi Sistemi Nedir?

Bu tanıtımdan önce Rolls-Royce, ilk önce video serileri hazırlayarak, mühendislik geliştirme çalışmalarını ve tasarımın şekillenmesini ayrıntılı bir şekilde kullanıcıları için paylaşmıştır.

Planar Şasi Sistemi Nedir?

Rolls-Royce, Ghost hakkında hazırladığı video serilerinden üçüncüsünde, araçta dünyada son derece gelişmiş olan Planar şasi sistemini sürücülerin beğenisine sunmuştur. Planar şasi sistemi, üç unsurdan meydana gelmekte olup, sistemin nitelikleri şu şekildedir.

Planar şasi sistemin ilk unsuru, aracın ön süspansiyon düzeneği üzerine montelenmiş olup, kullanıcısına daha istikrarlı ve rahat bir sürüş imkânı veren üst salınımlı bir amortisör cihazı olmaktadır. Üç yıl gibi uzun bir çalışma sonucu ortaya çıkarılan bu cihaz, dünyada bir ilk olma özelliğini taşımaktadır.

İkinci unsur ise, aracın süspansiyon sistemini yol üzerinde olan olası değişikliklere karşı hazırlamaktadır. Aracın önündeki yolu okuyan bu unsur, Flagbearer sistemini kullanarak kameralar yardımıyla süspansiyon sistemini önceden yolda olabilecek olası değişikliklere karşı hazırlamaktadır. Böylece araç, küçük de olsa olası istenmeyen durumlara karşı gelişmiş bir önlem almaktadır.

Üçüncü ve son unsur ise, virajlara yönelik olarak tasarlanmıştır. Bu sistem, uydu destekli iletim olup GPS verilerini çekerek, yaklaşan virajlarda uygun vitesin önceden seçilmesine olanak tanımaktadır.

Bu gelişmiş özellikleriyle Rolce Royce Ghost’un otomobil teknolojisinde yeni gelişmelere yol açacağı ve gelecek dönemde de pek çok yeni araç unsurlarına sebep olacağı düşünülmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]