Oto Kokpit

Özel Koleksiyon Ürünü Rolls-Royce Wraith Eagle VIII Tanıtıldı

Özel Koleksiyon Ürünü Rolls-Royce Wraith Eagle VIII Tanıtıldı

Geçtiğimiz günlerde Como Gölü’nün kıyısındaki Concorso d’Eleganza Villa d’Este düzenlenen klasik araç etkinliğinde lüks otomobil devi Rolls-Royce çok özel bir modelini tanıttı. Rolls-Royce Wraith Eagle VIII olarak lanse edilen bu araçtan sadece 50 adet üretildi. İşte detaylar…


Rolls-Royce Wraith Eagle VIII

Rolls-Royce Wraith Eagle VIII modelinin hikayesi 20. yüzyıla dayanıyor.

Haziran 1919’da John Alcock ve Teğmen Arthur Brown savaş sırasında transatlantik uçuşu yapmak üzere havalanırlar.

Alcock-Brown ikilisinin ikiz uçaklarının motoru Rolls-Royce tarafından tasarlanmıştı.

Eagle VIII motoru (20.3 litre 350 beygir) bulunan Vickers Vimy uçağıyla, havada bir pilotun karşılaşabileceği her türlü zorluğu yaşamışlardır.

Pilotlar havada yoğun bulut, sis ve don gibi ağır hava koşulları ile gece boyunca navigasyonları bozuk halde saatlerce seyir halinde kalmışlardır.

Rolls-Royce Eagle VIII motorları, tahrip edilemez bileşenlerden oluşmaktaydı.

Bu motorlar, ortalama 115 mil yolculuğun önceden tahmin edilemeyen hızla gitmesini sağlamıştır.

İşte Rolls-Royce bu başarı hikayesini ölümsüzleştirmek adına hikayenin 100. yılında “Wraith Eagle VIII” modelini üretti.

Otomobilin dış tasarımı Kaptan Alcock ve Brown’ın ilgi çekici gece maceralarını andırmaktadır.

Parlak siyah ön ızgarası; Vickers Vimy uçağındaki Rolls-Royce Eagle VIII motor kaputundaki pirinç detayları bulundururken, jantlarda ise yarı saydam bir kaplama kullanılmıştır.

İç tasarımında, Vickers Vimy uçağında bulunan navigasyona atıfta bulunarak siyah Selby gri ve siyah döşemeler pirinç ayrıntısı ile vurgulanmıştır.

Rolls-Royce Wraith Eagle VIII Kokpiti

Pirinç kaplama hoparlör, özel kapı eşiği yazısı, uçağın kat ettiği 1880 mili gösteren özel saat ve koltuklarda RR monogram başlıklar bulunmaktadır.

Vickers Vimy uçağında kullanılan navigasyona atıfta bulunarak Siyah Selby gri ve siyah döşemeler pirinç ile vurgulanmıştır.

Rolls-Royce Wraith Eagle VIII Özellikleri

15 Haziran 1919’daki uçuş koordinatlarında gözlemlenebilen yıldız haritası tavana işlenirken, kahramanların yıldızları gezinmek için buluttan ayrıldığı an, tavan kaplamasında, kırmızı bir fiber optik ışıkla sergilenmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.