Oto Kokpit

Rolls-Royce, En Özel Bal Üretiminde Rekora Gidiyor

Rolls-Royce, En Özel Bal Üretiminde Rekora Gidiyor

Rolls-Royce’u uçak motoru ya da en özel lüks otomobilleri üretmesiyle biliriz. Fakat İngiliz devinin çok farklı bir yönü daha var. Rolls-Royce ayrıca bal üretimi de yapıyor. Evet yanlış okumadınız. İşte detaylar…


Rolls-Royce Balı

2017 yılında kurulan Goodwood arı kovanı, altı adet ahşap arı kovanı içinden oluşuyor ve 5 tanesi Rolls-Royce’un Phantom, Wraith, Ghost, Dawn ve Cullinan isimlerini içeriyor. Tabi altıncı da boşta değil. Onun ismi de “Spirit of Extacy”.

Rolls-Royce, bal üretiminin üçüncü yılında şirketin arı kovanında kendisini çalışmaya adamış 250000 güçlü iş gücü, Rolls-Royce balı için belirlenen 2020 hacim hedeflerinin üstüne çıkacak şekilde örgütlendiler. Bu dönemde kış mevsiminin getirdiği güç sayesinde, kovanlarından çıkan Bal arıları, 42 hektarlık Rolls-Royce arazisi üzerine serpilmiş yarım milyon ağacın, vahşi çiçeklerin ve 8 hektarlık üretim alanının çatısında yetişen, İngiltere’de türünün en genişi olan Sedum bitkisinin üzerinde gezinerek yiyecek arıyorlar. Daha maceracı arılar ise 12 hektarlık Batı Sussex kırsalındaki Güney Downs Milli Parkı’nın ihtişamlığı arasında yer alan Goodwood arazisinde sorti yapıyor.

Rolls-Royce evindeki 2.000 çalışanı gibi, arılar da nadir ve arzu edilen bir ürün üretmekten sorumludur. Her yılın sonunda, bölgedeki yerel uzman arıcılar tarafından titizlikle işlenen Rolls-Royce balı, motorlu araçlarını ısmarlamak için şirketin atölye süitine gelen müşterileri de dahil olmak üzere, markanın bütün misafirlerine servis edilir.

Arı kovanı projesi, Rolls-Royce’un, İngiltere’deki bal arısı nüfusunun karşı karşıya olduğu gerçek ve mevcut tehdide verdiği yanıttır. Bal arıları, Rolls-Royce’un evinin etrafındaki yerel tarım ekonomisi için çok önemli olan meyve ve sebze bitkileri de dahil olmak üzere çok sayıda ağaç ve bitki türünün başlıca polen taşıyıcısıdır. Bununla birlikte, öncelikle habitat kaybından kaynaklanan uygun beslenme alanı sıkıntısı, son yıllarda arıların sayılarını büyük ve artan bir baskı altına almıştır.

Rolls-Royce’un evine komşu olan, South Downs Milli Parkı, aslında tam olarak bu ulusal eğilimi yansıtıyor. Bal arıları, bombus arıları ve Adonis Mavi Kelebeği dahil olmak üzere polen taşıyıcılarını destekleyen doğal habitat, arıların rahat hareket etmelerini zorlayan bölünmelerden dolayı şu an milli parkın sadece yüzde 4’ünü oluşturuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]