Oto Kokpit

Replica Jantlar Niçin Önerilmiyor? Neden Zararlı?

Replica Jantlar Niçin Önerilmiyor? Neden Zararlı?

Aracım için uzun süredir jant bakıyordum. Piyasada farklı marka ve modelde birçok jant var. Özellikle Replica versiyonları çok ilgimi çekiyordu. Fakat Replica jantların ününü (!) az çok bildiğim için tercihimi orijinal ve kaliteli marka arayışına çevirdim. Uzun süredir sponsorlarımızdan olan Carre Jant, bu konuda bana yardımcı oldu. Bir süredir aklımda olan “Bosphorus” modelini gönderdiler. Çokta güzel oldu. Peki piyasada birbirinden güzel replica jant varken neden orijinal alüminyum alaşımlı janttan yana tercihimi kullandım? Bunun en temel sebebi tabi ki güvenlik. Bu noktada aklınıza replica modellerin güvensiz mi veya neden tercihimin olmadığını merak etmişsinizdir. Onun cevabını da yazının devamında vereyim.


Replica Jantlar Neden Zararlı?

Aracı kişiselleştirmenin en temel ve kemik noktalarından birisi hiç şüphesiz jant seçimidir. Kim ne derse desin bir otomobili dışta en çok gösteren noktalardan birisi üzerindeki jantlardır. Bu konuda işini çok iyi yapan dünya devi markalar var. BBS yıllardır vardı ama son zamanlarda Vossen öne çıktı. Bu markanın jantları çok pahalı olduğu için birçok Vossen’in ürettiği modellere benzeyen replica jantlara yöneliyor. Bunun dışında Bentley, Ferrari, Porsche gibi büyük devlerinde kullandığı popüler markalarında jantlarını küçük ebatlarda görebiliyoruz. Bende jant alırken bu tür jantlara gözüm kaymadı değil. Zaten jant takarken birçoğumuzun amacı aynıdır: Aracı güzel göstermesi. Fakat her şey görüntü değil. Görünüşten ödün vermeden orijinal ve şık jantlar almanızı tavsiye ediyorum.

Peki Replica Jantı Neden Önermiyorum?
Jant üretimi belli süreç sonucunda gerçekleşir. Belirli maliyeti olan işlemler içerir. Akabinde bir dizi testlerden geçip garantili, faturalı ve orijinal marka ürünü olarak kullanıcıya sunulur. Fakat alüminyum alaşımlı replica jantların üretiminde maliyet göz önüne alındığı için kullanılan madde miktarı düşük olduğu için maliyeti düşük ve doğal olarak fiyatı da uygun olur. Mesela Vossen jantlardan örnek vereyim. 19 inçlik Vossen CV3’ün Amerika satış fiyatı takım olarak 2000 dolar iken ülkemizde replikası 1500-2000 TL aralığında. Yani orijinal kullanmak isteseniz ödeyeceğiniz ücret, vergilerden sonra tahminen 8-10 bin TL aralığında olacaktır. Fiyat olarak arada uçurum var. Ucuz olanı tercih etmekte haklısınız.

Peki hayatınız bu kadar ucuz mu? Şaşırdınız değil mi? Fiyat olarak orijinal jantların 3-4 kat daha pahalı olmasının farkı, üretimden kaynaklanıyor. Orijinal üretim jantlar, belirli standartlara sahip olarak bunu gerçekleştirir. Mesela ISO 9001 kalite belgesine sahiptirler. Bu sadece kağıt parçasından ibaret değildir. Döküm, üretim, boya ve satış aşamasında birde darbe testlerinden geçer. Bu aktardıklarım Replika modeller için uygulanmaz. Çünkü o süreçten geçemezler. Yeri geliyor araçla üstünden inmeden 500 kilometreyi aşan yolculuklar yapıyoruz. İşte onların hepsini lastik ve jant üstleniyor. Olası bir çukur da jantın kırılıp sizin ölümünüze sebep olması içten bile değil. Olayı daha iyi anlamanız için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye derim. Görüntümden taviz vermem ama orijinal jant kullanmak istiyorum derseniz de carre.com.tr’ye göz atın. Güzel modeller var.

Replica ve Orijinal Jantların Dayanıklık Testi

Mercedes’in Yaptığı Replica Jant Testi. Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Replica Jant Kullananların Sonu 🙁

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }