Oto Kokpit

Renault Fluence Joy 1.5 dCi EDC İncelemesi

İnceleme köşemizde bu sefer dizel otomatik sedan araçların en çok satılan modellerinden birisi olan ve halk gözünde şirket aracı olarak kalıplaşan Renault Fluence’i konuk ettim. 2014 model olan ve son makyaj öncesi üretilen 1.5 litrelik turbo dizel Joy paketli ve EDC otomatik şanzımanlı seçeneği olduğu bilgisini aktarıp hemen detaylara geçiyorum.

Renault Fluence Joy 1.5 dCi EDC İncelemesi

Renault Fluence Joy 1.5 dCi EDC, birçok incelediğim araç gibi sıfır kondisyonda değildi. 2 yıla yakın zamandır yollarda olan bu araç 64.999 kilometredeydi. Özel bir durumdan dolayı şehir dışına çıkmak zorunda kaldım ve 1000 kilometre yol yaptım. Yani bu bolca tecrübe anlamına geliyor. Araç düşük donanımlı olduğu için için bu konuda fazla tecrübe aktarmama gerek yok. Sizlere bu yazı Fluence hakkında duymak istediğiniz birçok bilgileri aktaracağımı ümit ediyorum. Artılarla başlayalım.

Artıları
+ Otomobil kullanıcılarının artık en çok tercih etmeye başladığı kombinasyon olan “dizel otomatik” seçenekli Renault Fluence Joy‘un ilk olarak dijital gösterge paneli ile başlayayım. Gayet canlı ve gündüz ışığındaki performansı başarılı olan bu ekranda görmek istediğiniz ana veriler yer alıyor.

+ Rent a car aracı olduğu için lastiklerin durumu pek iç açıcı değildi. Buna rağmen yoldaki duruşu kötü diyemem. Kompakt sedan otomobilin sahip olması gereken asgari şartları başarıyla karşılıyor. Tabi lastikleri göz önüne alarak fazla zorlamadığımı belirteyim. Fakat birkaç yerde aniden duran trafikten dolayı panik fren yaptım ve buna rağmen frenlemesi başarılı. Ayrıca panik frenlemede flaşörleri de otomatik olarak yakıyor.

Renault Fluence Joy 1.5 dCi EDC Fiyatı

+ Joy pakette düşük malzeme kalitesi olmasına karşın 2 yılın yorgunluğunu gösteren yıpranma ve aşınma gerçekleşmemiş ya da bu araçta kendini göstermemiş. Evet, yüksek malzeme hissiyatı beklemeyin ama kokpitin üst kısmı hafif yumuşak, geri kalan birçok yer sert ve kalitesi hissettirebilir. Fakat hırpalanmış, dökülmüş alan dikkatimi çekmedi.

+ Bu otomobilin diz mesafesi yeterli seviyede ve bagaj alanı da oldukça geniş. Fakat yükleme eşiği biraz yüksek.

+ Gelelim en güzel yönüne. Renault Fluence Joy 1.5 dCi EDC‘nin dizel ama otomatik şanzımanlı olmasına karşın 24.5 kuruş yakıt tüketimi gerçekleştirdi. Bunu biraz daha açayım
1000 kilometre yol yaptım. 245 TL yakıt harcadım. 24.5 kuruş ortalama yakıt tüketimi gerçekleştirdi. Gösterge de 5.6 litrelik ortalama tüketim gösterdi.
Bunun için ekstradan kasma durumu olmadı. Hatta agresif kullandım diyebilirim. Evet, bir clio 4 dci kadar az yakmadı. Fakat aradaki ağırlık farkı ve otomatik şanzımanı da ortaya koyup değerlendirdiğimiz de bence en büyük artılarından birisi ortaya çıkıyor. Şunu açıkça diyebilirim ki daha düzenli ve normal kullanımlarda 20-22 kuruşlara kadar ortalama tüketimi düşürebilirsiniz. Çünkü bu sefer aracı pek yavaş kullanmadım ve tüketim verisi birazcık fazla çıktı 🙂

Eksileri
Gelelim eksilerine.

– Yolculuk boyunca beni verem eden bir sorunla başlayayıım. Hani şu gösterge paneli üzerindeki plastik aksam olur ya. İsmini getiremedim ama şu üst dış bombeli aksamdan bahsediyorum. İşte o alan tam oturmadığından mı yoksa kendini bırakan ilk parçalardan biri olduğundan mıdır bilemiyorum, çok kalitesiz ve fazlasıyla ses yapıyor. Büyük bir sorun değil ama önlemi alınmadı mı sinir bozar ve trim sesinin tanımını size yaşattırır.

– Bu aracın klima havalandırmasını bir türlü kapatamadım. Yani havalandırmayı aktif etmesem bile sürekli oradan bir hava geliyor ve o petekleri ağzını kapatacak bir sistem yerleştirilmemiş.

Renault Fluence Joy 1.5 dCi EDC 110 bg Özellikleri

– USB ve aux girişi olmasına karşın kendi flash belleğimi okumadığı için radyo’dan ses düzeyi testini yaptım. Aslında yapmak istemedim. En iyi çeken kanalda bile hoparlörlerin ses kalitesi vasattı.

– Joy paket olduğundan malzeme kalitesinin hissiyatı düşük. Çünkü bu aracın en üst versiyonunu da yakından incelediğim için aradaki fark bariz ortada.

– Birçok otomobilde dikkat edilen noktalardan birisi olan rüzgar sesi, Renault Fluence‘te 120’den sonra başlıyor. Aşırı rahatsız edici olmuyor ama yalıtımın daha iyi olmasını bekledim.

– Gelelim şanzıman ve motor performansına. EDC şanzıman, Alman rakiplerine göre iyi değil ama PSA grubuna göre biraz daha iyi. Geçişleri tabi ki hissettiriyor ama saçmalayıp aniden dağılma ve birden toparlama gibi bir durum söz konusu yoktur. Ama geçişi hissettirmeme gibi üstünlüğünün olmadığını özellikle belirteyim.
Performans konusunda 110 ps 240 nm tork’u 1.5 litrelik dCi motor, başarılı şekilde aktarıyor. Fakat performans tamda olması gerektiği gibi değil. Aslında bu açıdan büyük bir eksisi yok. Aracın çekiş gücü gayet iyi ve başarılı şekilde ivmeleniyor. Fakat kabul gördüğü sınıfta ciddi rakipleri var ve o sınıfta benzeri araçları kullandığım için performansının biraz daha iyi olmasını beklerdim. Ha yine de şunu özellikle belirteyim. Bu araç kesinlikle yavaş değil. Güzel hızlanıyor ve 160-190 km/s hızlara ulaşmak için kendini çok zorlamıyor. Ayrıca bu hızlara ulaştığı zaman size asla güvensiz hissettirmiyor. Daha açık konuşmak gerekirse Renault Fluence uçan teneke hissini oluşturan bir araç değil.

Renault Fluence Joy 1.5 dCi Otomatik

Genel olarak birkaç tecrübemi daha aktarayım.
Kompakt sedan olarak çokça satan bu aracın süspansiyonlarını merak edenler için şunları diyebilirim ki, sizi ne çok memnun eder ne de çok üzer. Bana tatlı sert geldi. Bunu kıvamında olarak kabul edebilirim. Kısaca bu konuda üzmez.
Süspansiyondan yol tutuşuna geçiş yapalım. Açıkçası 60.000 kilometreyi devirmiş ve lastikleri epeyce gitmiş Renault Fluence’i bile bile zorlamadım. (Her testimde güvenliği ön planda tutarak araçsız alanda denemelerimi yaptığımı da ek bilgi olarak geçeyim). Fakat bazı yerlerde düşük hızlardaki denemelerde lastiklerin durumu iyi olmasa da ESP’nin devreye girip aracı fazlasıyla kestiğini deneyimledim. Fakat istediğim şekilde denemeler yapamadığım için bu otomobilin kesinlikle başarılı yol tutuşa sahip olduğunu söyleyemem. Aktaracaklarım bu kadar. Yepyeni incelemeler için bizi takipte kalın. Gelişmelerden haberdar olmak için bizi facebook sayfamız üzerinden takip etmeyi unutmayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }