Oto Kokpit

Renault Clio 4 1.5 dCi EDC (Dizel-Otomatik) Hakkında Yorumlarımız

Renault Clio 4 1.5 dCi EDC (Dizel-Otomatik) Hakkında Yorumlarımız

B segmentinde dizel otomatik araç düşünenler ve listesine Renault Clio 4 modelinin 1.5 litrelik dCi dizel otomatik versiyonunu alanlara fikir katması adına bu aracı kaleme aldım. 500 kilometreye yakın yol yaptığım araç hakkında edindiğim tecrübelerimi yorumlayıp aktardım. Buyurun detaylara geçelim.


Renault Clio 4 1.5 Dizel Otomatik Yorumları

Bu yazı detaylı inceleme yazısı formunda olmayacağı için Yorum ve Görüşler kısmına ekledim. Çünkü Clio 4 Touch paketini daha önce buradaki yazımda incelemiş ve yayınlamıştım. 1.5 litrelik dizel manuel Clio 4 incelemesine de buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi de Clio 4 1.5 dCi EDC versiyonunu yani dizel otomatik modelini kullandım. 2017 model olan kullandığım araç 48.xxx kilometredeydi ve kendisi ile 480 kilometreyi aşkın yolculuk yaptım. Yarısı İstanbul trafiğinde geçen bu yolculuk esnasında aracın artısını eksisini gördüm. Bunları da sizlerle paylaşmak istedim.

Çok uzatmadan tecrübelerimi aktarayım. İlk olarak yakıt tüketimine geçelim. 480 kilometrelik yolculuğum sonunda Renault Clio 4 1.5 dCi EDC 40 kuruş yaktı. Güncel akaryakıt litre değerine göre normal değerlerde tüketiminin olduğunu düşünüyorum. Çünkü işin içinde İstanbul trafiğinin dur kalkları var.

Odak noktamız otomatik vites olduğu için o kısıma yönelik düşüncelerimi de aktarayım. Bir defa ilk kavrama bazen sorunlu oluyor ve düşünüp sonra tepki veriyor. Mesela yavaşça akan trafik içerisinde farklı şeride geçiş yaparken gaza sert bastığınız an araç düşünüyor ve sonra gaz tepkisi geliyor. Bu da tehlikeli olabiliyor. Ayrıca performanslı kullanımdaki tepkileri de iyi değil.

Tabi üst viteslerde sakin kullanımda vites geçişleri gayet sessiz ve sarsıntısız oluyor. O konuda sizi yoracak bir araç değil. Uzun yolda ise hız sabitleyici ile birlikte otomatik şanzımanın keyfi çok güzel sürülüyor. Sürüş konforunu artırıyor.

6 ileri otomatik şanzımanda Auto Hold sisteminin olmaması da üzücü oluyor. Bu durumda aracı boşa alıp beklemeniz şanzımanın ömrünü uzatacaktır.

Aktaracaklarım bu kadar. Yukarıda Clio 4 modelinin diğer motor seçenekleriyle ilgili inceleme yazılarımı okursanız araç hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Emin dedi ki:

  Uzun süredir Clio 4 kullanıyorum. Aracımdan aşırı memnunum.

 2. Umut dedi ki:

  Bu araç şuan sınıfının alınabilecek en mantıklı aracı

 3. Melih dedi ki:

  Uzun süredir sorunsuz kullanıyorum. Şimdilik bir sorun yaşamadık.

 4. Remzi dedi ki:

  Dizel otomatik cliolar yakıt tüketiminde çok iyiler

 5. Sinan dedi ki:

  Yakıt konusunda evet iyi araç ama şanzımanına dikkat etmek lazım

 6. remzi dedi ki:

  Benzinlileri de gayet iyi

] }