Oto Kokpit

Quattro 40’ı Devirdi!

Quattro 40’ı Devirdi!

Audi‘nin efsaneleşen kimliğinde en önemli parça olan Quattro bu yıl 40’ıncı yaşını kutluyor. Yeryüzünün en efsanevi dört çeker sistemlerinden birisi olan Quattro, sürüş keyfine düşkünlerine kırk senedir hizmet ediyor.


Audi Quattro 40 yaşında

1980 yılında gerçekleşen Cenevre otomobil fuarında ilk kez tanıtılan Quattro sistemi, Coupe bir Audi’de yer alıyordu. “Audi quattro” ile gün yüzüne çıkan bu dört tekerden çekiş sistemi ile bir otomobil de ilk kez dört çeker özellik kullanılmış oldu.

Dört tekerden çekiş sistemine ait bir binek otomobil üretme fikri, aslında 1976-1977 yılları arasında Audi’nin Alman Ordusu için geliştirdiği aracın testlerini yapan Audi mühendisleri tarafından ortaya atıldı. Bu testlerde aracın buz üzerinde gösterdiği mükemmel yol tutuşu ve sürüş karakteri, dört tekerden çekiş sistemini seri üretilen Audi 80’e uyarlanması, quattro efsanesini doğurdu. Sonrasında yapılan testlerin her biri şaşkınlık uyandırıcı şekilde mükemmeldi. 1979 yılının sonbaharında ortaya 200 HP güç üreten 2,2 litrelik 5 silindirli turbo motoru ile Audi Coupe çıktı.

Audi quattro, motorsporlarında ilk yarışına 1981 yılında Avusturya’daki Janner Rallisi’nde çıktı. Dört tekerden çekiş sistemi ralli dünyasında bir devrim yarattı ve otomotivde bir dönemi kapatıp, başka bir dönemi açtı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.