Sürücü Kursları Rehberi

Porsche Stability Management (PSM) Nedir?

Günümüz otomobillerini yolda etkin şekilde tutan sadece lastik ve çok iyi şasileri değil. Aynı zamanda elektronik kontrol sistemlerinin de hayat kurtaran rolü bulunuyor. Aracın farklı yol koşullarındaki sürüşünü dengeleyen bir takım sistemler bulunuyor. Porsche dünyasında bunu Porsche Stability Management (Porsche Stabilite Yönetimi) adlı sistem sağlıyor. Kısaca PSM olarak bilinen bu özelliğin neye yaradığını detaylıca öğrenelim.


Porsche Stabilite Yönetimi Nedir?

Porsche otomobillerini yolda en dinamik şekilde tutan özelliklerden birisi da PSM‘dir. Porsche bu sistemini birçok farklı yol durumuna göre sürüşü otomatik olarak optimize eden özellik olarak tanımlıyor.

Porsche Stabilite Yönetimi ile yol tutuşunun zayıf olduğu ıslak ya da kaygan zeminlerde ASR ve ABD (otomatik fren diferansiyeli) özellikleri ile yol dengesi güçlendiriliyor. Böylece daha güvenli ve etkileyici sürüş sağlanıyor.

Ayrıca Sport modunda iken PSM sistemi yine öne çıkıyor ve viraj performansını artırmak için doğru yerde sportif frenleme ve viraj çıkışında etkin hızlanma sunuyor.

Son olarak Porsche Stability Management sisteminin bekleme moduna alınabildiğini ama tamamen kapatılamadığı bilgisini de dipnot olarak düşeyim.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git