Oto Kokpit

ÖTV Teşviki Devam Ederse İkinci El Nasıl Etkilenir?

ÖTV Teşviki Devam Ederse İkinci El Nasıl Etkilenir?

2018 yılı otomotiv sektörü için çok zor geçti. Ağustos ayında tavan yapan otomobil fiyatları son yılların en ulaşılması zor seviyesine çıktı. Sıfır araba satışları neredeyse durma noktasına geldi. Kasım ayındaki ÖTV indirimi ile piyasa canlandı ve satışlar % 170 oranına varan seviyede artış gösterdi. Sıfır otomobillere olan talep en düşük seviyesine gelmişken ikinci el araçlara olan talep artmıştı. Şimdiler de ise dengelenmeye çalışıyor. Peki ÖTV teşviki 2019 yılında devam ederse ikinci el otomobil satışları bundan nasıl etkilenecek? Cevabı yazının devamında…


İkinci El Araba Fiyatları Düşer Mi?

Hepimizin şahit olduğu üzere 2018 yılında otomobil fiyatları olmadık şekilde yükseldi. Sadece sıfır değil ikinci el de arttı. Kasım 2018’de devletimiz olaya el attı ve ÖTV teşviki ile otomobil fiyatları düşmeye başladı. Aralık ayındaki kampanyalarla neredeyse 1 yıl önceki fiyatlara dönüldü. Bu durum son yıllarda aşırı şekilde artan ikinci el otomobil fiyatlarını da etkiledi ve % 7’lik düşüş yaşandı. Tekrardan sıfır araçlara olan talebin canlanması ikinci el otomobillere olan ilginin azalacağı yönünde negatif düşünce var. Buna kesinlikle katılmıyorum. ÖTV teşviki devam ettiği sürece otomobil piyasası kaybolan dengesini bulacaktır. Yaklaşık iki hafta öncesinde facebook sayfamızda takipçilerimize “100 bin TL paranız var ve araba alacaksınız” diye sormuştuk. Tercihlerin büyük çoğunluğu ikinci el araçtan yanaydı. 

Fakat gözden kaçırılmaması gereken bir detay daha bu mini ankette ortaya çıkmıştı. Azımsanmayacak kesimde sıfır arabadan yana oyunu kullanmış. Evet, hala sıfır araba fiyatları yüksek. Fakat bununla birlikte ikinci el de bazı arabaların değerleri olmadık seviyelere ulaştı. Geçen sene 50 bin TL’ye zor satılan arabalar bu sene 70-80 bin TL’yi görünce son indirimler sonrasında bazı kullanıcılar ister istemez sıfıra yöneldi.

Sonuç olarak ÖTV teşviki devam ettiği sürece hem sıfır hemde ikinci el otomobil piyasası dengesini bulacaktır. Fakat sıfır arabalara karşı hala yıkılmamış duvar var. Bu durum devam ettiği sürece ikinci el satışlarında canlılık varlığını uzun süre koruyacaktır. Umarım 2019 yılı otomotiv sektörü için sürdürülebilirlik açısından ılımlı sonuçlar beraberinde getirir ve daha uygun fiyatlara araç sahibi oluruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }