Oto Kokpit

Otomotiv Sektöründe % 10’u Aşkın Daralma Bekleniyor

Otomotiv Sektöründe % 10’u Aşkın Daralma Bekleniyor

Covid – 19 salgını ile mücadele Dünyanın her yerinde sürüyor. Bu salgın çoğu sektörü ölümcül oranda etkiledi ve etkilemeye devam edecek. Euler Hermes‘in paylaştığı rapora göre bundan otomotiv sektörü de önemli ölçüde etkilenecek. İşte detaylar…


Otomotiv Sektöründe Daralma

Euler Hermes, ticaret konusunda şirketlere destekleyici çözümler sunan büyük bir firma ve çeşitli sektördeki tecrübelerini ele alarak otomotiv sektörüne dair de değerlendirmeler yaptı.

Otomotiv, ulaştırma, elektronik ve gıda dışı perakende sektörleri salgından en çok etkilenen sektörler olurken enerji, metal, makine ve inşaat sektörlerinde de risk artışı gözlemleniyor.

Otomotiv sektörü var olan yapısal zayıflığı ile salgından oldukça zarar görüyor. 2019 yılında % 4 küçülen otomotiv sektörünün, salgının ekonomik etkileriyle beraber 2020 yılında % 10 küçülmesi bekleniyor. Bu küçülmeden otomotiv perakendecilerinin, toptan satıcıların ve tedarikçilerin olumsuz etkileneceği tahmin ediliyor. Şubat ayında yıllık satışlarda % 80 düşüş yaşayan otomotiv sektörü krizin etkilerini derinden hissedecek. Covid – 19 salgınının çıkış noktası olan Wuhan, Çin’in araç üretiminin % 10’unu temsil etmesinin yanı sıra yerel operatörlere parça veren ve dünyanın kalanına ihraç eden yüzlerce otomotiv parçası tedarikçisinin merkezi konumunda. Bu gelişmeler yılbaşından bu yana arzı ciddi bir şekilde etkiliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]