Oto Kokpit

Otomobillerde Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomobillerde Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomobiller, teknik olarak pek çok bileşenden meydana gelmektedir. Bu bileşenlerin mekanik yapısı, doğru kullanılmadığı veya hatalar yapıldığı takdirde kolay bir şekilde arıza gösterebilmektedir. Bu nedenle araç kullanıcılarının bu gibi hataları ve neden meydana geldiklerini bilerek, bu konulara dikkat etmeleri gerekmektedir. Günümüzde en çok arıza veren araç bileşenlerinden bir tanesi de turbo arızasıdır. Aşağıda vermiş olduğumuz bu maddeler turbo arızasına işaret etmektedir.Eğer aracınızda bu belirtiler mevcutsa, aracınızı acil olarak servise götürmeniz önerilmektedir.


Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır?

  • Araç yük altındayken zorluk yaşanması
  • Yakıt tüketiminde artış yaşanması
  • Turbodan bazı belirli seslerin gelmesi
  • Devirlenme ivmesinde yaşanan düşme
  • Turbo basınç göstergesinde yaşanan düşme
  • Yağ yakma ve yağ eksiltme
  • Araçta yakıt yakma fonksiyonunda bir aksaklık sonucu, egzozdan beyaz duman çıkması
  • Motor arıza ışığının yanması

Turbo’nuzda bir arıza olduğunu anlamanın en kolay yöntemlerinden bir tanesi, motorun çekme gücünde düşme yaşanması ve yakıt tüketiminde normale göre bir artış gözlemlenmesidir.

Turbo Arıza Nedenleri Nelerdir?

Turbo’nuzda herhangi bir sorun olmaması için, bu konular turbonuzun sağlığını korumasında önemli rol oynamaktadır. Bu konuları bilmeniz, sizi olası arızaları karşı koruyacaktır.

Turbolar, aracın zorlu şartlarda da yüksek performansla çalışabilmesine olanak vermektedir. Bu motorların düzgün bir şekilde çalışabilmesi için, yağ en önemli yere sahiptir. Eğer turbonuz arızalıysa, bu durumda önce turboda yağ miktarını kontrol etmeniz önerilmektedir. Bu çerçevede turbo yağı, her zaman düzenli aralıklarla yenilenmelidir.  Burada kullanılan yağ ve yakıtın kaliteli olması turbonun sağlığı için önemlidir.

Turbo arızasının diğer nedeni de aracın bakımının düzenli yapılmamasıdır. Turbonun soğutmasında sorun varsa, bu durum turboda bir arızaya neden olabilecektir. Yine turbo mekanizmasında oluşabilecek boşluklar ve hava filtrelerine girmiş olan katı maddelerde de arızaya neden olabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]