Sürücü Kursları Rehberi

Otomobilimizde Lastik Basıncı Nasıl Olmalı?

Kullandığımız araçlar hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırsa da rutin kontrolleri yapılmadığı taktirde çıkardığı arızalar sonucu ölümle sonuçlanabilecek kazalara da sebebiyet veriyor. Her zaman yetkili kişilere gitme imkânımız olmadığı için kullandığımız araçlar hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Otomobil lastik basıncı nasıl olmalı sorusunun cevabı siz ve sevdiklerinizi birçok tehlikeden koruyabilir.

Otomobil lastik basıncı nasıl olmalı

Lastik hava basıncı araba lastiğinin ömrü, yakıt tüketiminiz ve yoldaki güvenliğiniz gibi önemli konuları belirleyici bir faktördür. Lastiğinizin havasının doğru olamaması lastik kenarlarındaki kauçuk üzerinde ezilme yarattığı için lastik ömrü kısalır. Lastiklerinizin havasını en az ayda bir kez kontrol etmelisiniz. Lastikte yüksek basınç zararlı olduğu gibi düşük basıncında dengesizleştirme, patlama riskini arttırma gibi zararları vardır. Peki otomobil lastik basıncı nasıl olmalı? Maalesef bu sorunun net bir cevabı yok. Ülkemizde genellikle psi değeri kullanılmaktadır bazı araçlarda bu değer bar olarak geçiyor olabilir. Lastiğe hava basmak için barı psi’e çevirerek işlem yapmalısınız. 1 bar 14.50 psi’dir. Örneğin araç kapı içerisinde 2.2 bar yazıyorsa bunu psi değeri ile çarpmalısınız. Bu sonuca yaklaşık olarak 32 psi’e denk gelecektir. Bunu dikkate alarak eğer aracınızda bar olarak yazıyorsa çarparak öğrenip lastiğe hava basabilirsiniz. Aracınızdaki lastiklerin dördüne de aynı değerde işlem yapmaya dikkat edin. Lastiğinize doğru basıncı basmak için üretici firmanın sizin aracınızın modeli için önerdiği lastik hava tablosuna göre hareket edebilirsiniz.

Otomobil lastik basıncını ayarlarken dikkat etmeniz gereken konulardan biri de bu basınç değerinin aracın yüküne göre değişeceğidir. Yani araçta oturan kişi sayısı bagajda yük taşımak gibi durumlarda lastik basıncını farklılaştırmak gerekebilir. Ayrıca sıcak lastiklerin havasını kesinlikle boşaltmayın, hava basıncını kontrol etmeden önce eğer son iki saat içerisinde aracınızı düşük hızda kısa mesafe sürdüyseniz; tavsiye edilen hava basıncına 4 psi ekleyiniz. Lastiğiniz için doğru hava basıncının ne olduğu en net bir şekilde üretici firmanızdan ya da lastik uzmanınızdan öğrenebilirsiniz. Yeterli hava basıncına sahip olan lastikler sizin ve sevdiklerinizin daha güvenli bir yolculuk yapmasını sağlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git