Oto Kokpit’te Neden Hyundai Araç İncelemesi Yok?

jantilmen

Ülkemizde bilim ve teknoloji konusu yıllardır tartışıla gelen bir meseledir. Bunun sebebi genellikle dış mihraklarda aranır ama bence durum hiç böyle değil. Ülkemizde gerçekten birçok alanda güzel gelişmeler oluyor. Biri de otomotiv sektörünün online platformda yaşanıyor. Artık eskisi gibi bilgiye kapalı insan profili git gide azalıyor. En basiti insanlar otomobil alırken şişirilmiş otomobil dergilerini ve reklam kokan televizyon programlarını izlemek yerine forumları, blogları alt üst edip bayilerde aracı test ettikten sonra yeni otomobil alma konusunda karar veriyorlar. İşte bu önemli ağın içerisinde otomobil blog kategorisinde “Oto Kokpit” ile özel bir görev üstlendim. 2 yıla yakın süredir burada sizlere zamanım el verdikçe otomobil incelemelerinden bahsetmeye çalıştım. İmkanlar el verdikçe aktarmaya da devam edeceğim. Bu aşama kolay olmasa da farklı farklı markalardan araç temini yapmaya çalışıyorum. Fakat bu hiç ama hiç kolay almıyor. Tekirdağ’da yaşadığım için İstanbul’da yer alan Merkez bayilerden test imkanım maalesef olmuyor. Burada yer alan bayilerde şimdiye kadar bana en ufak zorluk çıkarmadı. Mesela Citroen, Ford, Mercedes, Volkswagen, Skoda gibi markaların buradaki bayilerinde ön inceleme kapsamlı çalışmalar yaptım. Bu konuda her bayide bana yardımcı oldu. Sonuçta ceplerinden giden bir şey yok ve ücretsiz tanıtım gibi bir fırsatta sunmuş oluyorum.

Oto Kokpit'te Neden Hyundai Araç İncelemesi Yok?

Bayilerin test araçları ile inceleme gerçekleştirmek en son tercihim ama dediğim gibi İstanbul’a gidip gelmek bile masraf iken birde basın araçları ile çıkılan testi çok daha fazla masraf açıyor. Gerçi Otomobil İnceleme köşesinde yer alan araçlar arasında Golf 7 ve Audi A3 incelemeleri minimum iki günlük kullanım sonucunda ortaya çıktı. Bu tür incelemeler emin olun benimde en çok istediğim şey ama sadece yakıt masrafı bile cep yoruyor ve o iki araçta kiralıktı. Bunu otomobil başına vurduğunuzda ayda 5-6 araç testine yer vermeye kalksanız asgari ücreti aşacak seviyeye geliyor. Bundan dolayı yönelimim ya eş dost araçları ya da yakınımdaki bayilerin test otomobilleri oluyor.

Gelelim Hyundai bilmecesine!
Birey sevdiği işi yaparsa mutlu olur ve bu işi de severek yapıyorum. Fakat bazen öyle şeyler oluyor ki insanın aklı mantığı almıyor. Bu kadar sitemkar olmamın sebebi Hyundai gençler plaza! Yıl sonu bitmeden yeni tucson modelini incelemeye almak istedim. Sonuçta sitede 25.000’den fazla görüntüleme almıştı ve kayda değer gördüm. Tabi diğer hyundai modellerinin test aracı da vardı ve onlara da sitede yer vermek istedim. Sonuçta birçok sitede testleri var ama buna bir çeşitlilikte bizim tarafımızdan katılmış olsun istedim. Sonuçta alıcı, internet üzerinde araştırma yaparken her türlü bilgiyi gözden geçiriyor. Her neyse geçtiğimiz hafta Tekirdağ Hyundai gençler plaza’ya gittim. Durumu anlattım, kartımı verip kendimi tanıttım. Oranın sahibi olsa gerek, bana yıl sonu muhasebe işlemlerini öne sürerek çok yoğun olduklarını söyledi ve hafta sonu bütün modelleri ile test gerçekleştireceğimi belirtti (plaza içinde en ufak yoğunluk yoktu ve satış temsilcileri de boştaydı). Düştüğümüz durumlara bakar mısınız :)

Neyseee.
2 Ocak 2016 Cumartesi gününe söz aldım. Bu sefer görüşlerine değer verdiğim arkadaşımı da çağırdım beraber gitmek istedim. Kendisi 60 km yolu kalkıp geldi. Belirttiğim gün yanlarına gittim. Kendisine testi hatırlattım. Vee ikinci şoku yaşadım. Bu sefer yine aynı şahıs teste çıkacak elemanlarının burada olmadığını ve sadece muhasebeye bakan kişilerinin orada olduğunu söyledi (Boşta 4 işi vardı. Artık nasıl bir sene sonu kapanışı yapıyorlarsa!). Verdiği sözü kendisine hatırlattım ve yine yoğunluktan adam eksikliğinden bahsetti. Akabinde hafta içine tekrardan attı. Artık cinlerim tepeme iyice çıkmıştı. Altı üstü bir otomobil testi gerçekleştirmek bu kadar zor olamazdı.

Daha önce farklı sitemde otomobil incelemelerinde bulundum. BMW, Mercedes, Land Rover ve birçok firmadan sorunsuzca inceleme de bulunma gibi imkanlarım mevcutken sıradan bir bayinin bunu yapması gerçekten canımı sıktı. Onlardan bir lira bile talep etmeden araç incelemesi istiyorum. Bunun en büyük dönüşü de zaten markalara oluyor. Avrupa ve Amerika’da bu işleri bambaşka seviyelerde yapılırken herhangi bayide bu kadar basit bahanelerle ertelenmesinin hiç bir mantığı olamaz.

Bu işi 2011’den beri yapıyorum ve şuana kadar Volkswagen kadar yoğun marka görmedim. En seyrek zamanları bile birçok markadan daha yoğun geçtiğini söyleyebilirim. Üstelik en yoğun zamanlarında bile üç araç birden inceleme fırsatı sunuyorlar. Durum böyleyken Hyundai gençler plazanın bu tutumu yaptığım işten soğuttu.

Burada direkt olarak Hyundai Türkiye’yi asla suçlama gibi bir tutumum yok ama bayilerini seçerken vizyonu daha geniş ve gündemi daha iyi takip eden kişileri kadrosunda yer verebilirse marka kimliğini zedelememiş olacaktır. Türkiye’de belirli kitleye hitap edebilen sitenin herhangi bayiden test incelemesinde bu kadar sıkıntı çekmesi kabul edilebilir değil.

Her şeye rağmen önümüzdeki günlerde farklı marka ve model araçların incelemelerine yer vermeye devam edeceğim.

Etiketler:

Oto Kokpit’te Neden Hyundai Araç İncelemesi Yok? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. mert diyor ki:

    ne cimrilermiş bizde Hyundai kullanıcısıyız şok oldum

Sayfa başına git