Oto Kokpit

Opel’in Sıra Dışı V8 Ofis Arabası

Eskiler iyi bilir. 90’ların otomobilleri bir başkaydı. Üreticilerin birçok noktada zirveye ulaştığı ve birbirinden sıra dışı araçlar ürettiği yıllardır. Opel‘in de gerçekten kaliteli araçlar ortaya koyduğu bu dönemde ilgili markanın mühendisleri zamanının parmakla göstereceği araç üretmişlerdi. İçi tamamen yürüyen bir ofis formunda olan ve şasisi uzatılmış V8 motorlu lüks bir station wagon araç düşünün! Opel bu olayı 90’ların sonunda Omega üzerinde yapmış. İşte detaylar…


Omega V8.com Teknik Özellikleri

Opel günümüzde PSA grubunda yer alan marka olsa da GM bünyesinde olduğu yıllarda gerçekten kaliteli araçlar üretmişti. O yılların en güzel araçlarından birisi de hiç şüphesiz Omega modeliydi. Almanlar bu araca o kadar kafayı takmıştı ki 90’ların sonuna doğru Omega V8.com modelini 1999 yılının Eylül ayında yapılan Frankfurt otomobil fuarında tanıttı.

Prototip olarak lanse edilen bu araç standart Omega’nın aks aralığından 13 santim daha uzun dingil aralığına sahipti. İçi tamamen ofise çevrilen bu aracın motorunda Amerikan araçlarının o yıllarda vazgeçilmesi olan 5.7 litre V8 LS1 adlı GM motoru bulunuyordu. Motorun adını bile söylerken tam gazda bu aracın kükremesini duyar gibi olduğunuzdan eminim!

Omega V8.com Fotoğrafları

Omega V8.com bu güçlü motoruyla 315 beygir 450 nm tork güç üretip 0-100 km/s hızlanmasını 7 saniye altında tamamlayabiliyordu. 5 ileri tam otomatik şanzımanlı aracın dizginlenmesi için ise önde 330 mm, arkada ise 300 mm fren diskleri bulunuyordu. V8 motorlu Omega’nın ortalama yakıt tüketimi de 13 litre olarak açıklanmıştı.

Tabi Omega V8.com donanımlarıyla da göz dolduran bir araçtı. Standart olarak 17 inçlik jantlara ve onlara eşlik eden 235/45 ZR17 ebatlı Michelin Pilot Sport lastiklere sahipti.

Opel Omega V8.com Ofis Arabası

Araçta xenon farlar bulunuyordu ve bu farlar yol durumuna göre otomatik olarak ayarlanabiliyordu. Sürücü haricinde bütün yolcuların önünde 9.5 inçlik LCD monitörlü yer alıyordu. Ayrıca bu ekranlar kablosuz klavye üzerinden kontrol edilebilen birer bilgisayar işlevi de görüyordu. Bunlara ek olarak navigasyon, dahili bir telefon, Bose ses sistemi gibi özelliklerde yer alıyordu.

Kısacası Omega V8.com benzersiz denilecek kadar başarılı bir otomobildi. Opel bu araçtan sadece 32 adet prototip üretti ve asla seri üretimi gerçekleşmedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }