Sürücü Kursları Rehberi

Neden Sıfır Araba Alınır? (2017)

Araba almaya niyetlendiğimiz zaman çok yönlü araştırmalara gireriz. Çevremizden de tavsiyeler alırız. Bir bütçemiz vardır ve sıfır araba almak isteriz. Fakat danıştığımız kişilerden genellikle o para ikinci el şu araba alınır, gibisinden yönlendirmeler duyarız. Bu sefer de neden sıfır araba alma gereğini sorgularsınız. Peki neden sıfır araba alınır? Buyurun yazının devamına geçelim ve konunun gerekliliğini açıklayayım.

Neden Sıfır Araba Alınır?

Araba satın alma sürecinde karar verme aşaması her zaman en sancılı dönem olmuştur. Günümüzde hemen hemen her segmentte çokça çeşit var. Özellikle B, C ve D segmentinde işin içinden çıkamazsınız. SUV bile almaya karar verseniz onun için bile onlarca farklı model var. Tabi bunun birde sıfır ya da ikinci el seçeneği söz konusu oluyor. Durum böyle olunca da işin içinden iyice çıkılmıyor. Örnekleme ile devam edelim.

Araç almaya niyetlendiniz ve cebinizde 100.000 TL para var. Sordunuz, soruşturdunuz. Otomobil sitelerini kurcaladınız. Çevrenize sordunuz. O an karar verdiniz ve sıfır bir otomobil almaya niyetlendiniz. Çevrenizden bir ses aklınızı çeldi: “Kardeşim o paraya ikinci el Mercedes alınır!”. Haklılığı vardır. İşin cazibesine kapılan zaten premium markaların ikinci eline yöneliyor. Fakat son vergilendirmelerden sonra örnek olarak verdiğim paraya C segmenti araçlar alınır oldu.

Peki neden premium bir araba almak varken herhangi bir markanın sıfır otomobili alınır?
Araba almadan önce birçok kriter değerlendirilmelidir. Bütçenize ve ihtiyacınıza göre alacağınız aracı belirlemiş olabilirsiniz. İkinci ele de yöneldiniz. Fakat niyetlendiğiniz aracın ikinci el piyasası, yedek parçası, kronik arızaları, yakıt tüketimi gibi birçok kriteri de değerlendirmeniz gerekir. İlk kez araba alanlar ya da sanayi ortamı ile tanışmamış olanlar için bu kriterler genellikle es geçilir ama acı tecrübeler yaşanmış ise sıfır araba almak daha mantıklıdır. Örnek verdiğim meblağdan gidelim. 100.000 TL’ye Audi, BMW, Mercedes gibi araçların bırakın E segmentini F segmentindeki araçlarını bile alabilirsiniz. Güç, konfor vs… hepsini sunar. Fakat çıkarabileceği sorun ihtimali daha yüksektir. Premium araç almanıza da gerek yok. Aynı fiyata 2016-2017 model ikinci el arabalarda alabilirsiniz. Gerçekten tertemiz ikinci el otomobil olursa mantıklı seçim diyebiliriz. Fakat sıfır araba aldığınızda; ilk sahibi olmanın getirdiği hissiyat, marka garantisi, 3 yıl sonra TÜVTÜRK muayenesi ve sorunsuz kullanım gibi avantajlar sağlar. Kısaca kafanız rahat olur. Olası otomobil sorunlarını ilk yıllarda yaşamamış olursunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git