Oto Kokpit

Multi Collision Brake (İkincil Çarpışma Freni) Nedir? Nasıl Çalışır?

Multi Collision Brake (İkincil Çarpışma Freni) Nedir? Nasıl Çalışır?

Otomobillerdeki bazı özellikler kazanın hemen akabinde hayatımızı kurtarabilir. Multi Collision Brake olarak geçen ve dilimizde İkincil Çarpışma Freni olarak bilinen özellik tamda bahsettiğim amaç doğrultusunda geliştirilip günümüz otomobillerinde güvenlik donanımı olarak eklendi. Bu yazı da sistemin nasıl çalıştığını kaleme alacağım. Böylece otomobillerin üstün donanımlarına dair bir bilgi daha edinmiş oluruz. Hadi yazının devamına geçelim.


İkincil Çarpışma Freni Nasıl Çalışır?

İkincil Çarpışma Freni Nedir?
Şiddetli kaza yaşandıktan sonra devreye giren bu sistem ikinci freni kendisi yaparak aracın bir başka yere ya da araca çarpmasını engelliyor. Böylece olası diğer kazanın önüne geçilmiş oluyor.

Örnek verecek olursak Allah korusun oldu da bir yer çarptınız. Eğer kaza şiddetli gerçekleşirse aracın kontrolü tamamen sizden çıkmış olur. Bu esnada ise aracın nereye gideceği belli olmaz. Karşı şeride geçebilir ya da farklı ikinci kazaya sebebiyet verebilir. Fakat bu dediğim İkincil Çarpışma Freni olmayan araçlar için geçerlidir. Eğer bu özellik aracınızda varsa kazanın yeterli şiddette olduğunu sensörler algılayıp araca otomatik olarak fren uyguluyor. Tabi bu bizim yaptığımız gibi tam pedal baskısı şeklinde gerçekleşmiyor. Kaza sonrası hızı 10 km/s hıza kadar düşürüyor. Bu sayede karşı şeride geçip ikinci bir kazaya karışmanızı engeller ya da bir yaya zarar vermenizi önler. Bu senaryoları çoğaltabiliriz Kısaca, kaza sonrası ikinci fren desteğini sunarak aracı yavaşlatan bir özelliktir.

Multi Collision Brake
olarak geçen bu özelliği daha iyi anlamak adına videolar ekledim. Onları da izleyelim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }