Oto Kokpit

Polat Alemdar’ın Kullandığı Mercury Mountaineer ve Özellikleri

Bir zamanların efsane dizisi Kurtlar Vadisi ve en önemli karakteri Polat Alemdar çokça konuşuluyordu. Sadece karakterler değil dizi de kullanılan arabalarda konuşulur oldu. BMW X5, Cadillac Escalade, Range Rover Sport gibi bilinen araçların yanı sıra bir zamanlar Mercury Mountaineer da kullanıldı. Piyasada pek bilinmeyen bu aracı sizler için kaleme aldım. İşte detaylar…


Mercury Mountaineer

Mercury markası 1938 yılında otomotiv dünyasına atmış bir Amerikan üreticisidir. Ford bünyesinde varlığını sürdürürken 2011 yılında faaliyetleri durduruldu. Mercury Mountaineer ise Ford U1 platformunda üretilmiş bir SUV.

Mercury Mountaineer Donanımları

İlk versiyonu 1997 yılında üretilen ve dizideki versiyonun yüzüne ise ikinci nesliyle 2002 yılında kavuşan araç, ilk etapta 4.0 litre V6 210 ps ve 4.6 litre V8 292 ps motor seçenekleri ile kullanıcıya sunuldu. Şanzıman olarak ise 5 ileri otomatik vites kullanıldı. Fakat Polat Alemdar’ın kullandığı araç, üçüncü nesil Mercury Mountaineer olup 2006-2010 yılları arası üretimde kalmıştır. Bu arada MK3 Mountaineer için önceki versiyona göre bir takım iyileştirmeler ve geliştirmeler yapılmıştır. Bunların bilineni ise V8 motor için 6 ileri ZF şanzımanın kullanılmasıdır. Ayrıca Mercury Mountaineer modelinin arkadan itişli ve dört tekerden çekişli seçeneklerle satışa sunuluyordu.

Mercury Mountaineer Kokpiti

Mercury Mountaineer, Kurtlar Vadisinde ilk kez görüldüğü zamanlarda gizemli bir araçtı. Fakat Audi Q7 ya da BMW X5’ten daha iyi bir SUV değil. 7 koltuklu olması Amerika pazarı için önemli bir noktası ama lüks kimliği altında değerlendirildiği zaman Güney Koreli SUV’ların bile daha iyi durduğunu söyleyebilirim. Yine de bir zamanlar ülkemizde gündem olan ve ilgi çekici araçtı. Bir dipnot daha ekleyerek yazıyı sonlandırayım. Son Mountaineer 1 Ekim 2010 tarihinde üretilmiştir. Ondan sonra markayla birlikte araçta yollara veda etmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }