Oto Kokpit

Mercedes’e Büyük Şok: 600 Bin Dizel Aracını Geri Çağırabilir!

Mercedes’e Büyük Şok: 600 Bin Dizel Aracını Geri Çağırabilir!

Emisyon değerleri, Volkswagen Grubunun canını bir süre sıkmıştı. Şimdi de Mercedes‘in başını ağrıtacak gibi görünüyor. Mercedes’in dizel motorları için yaşanan ve emisyon verilerini düşük gösterilen cihaz kullanıldığı yönündeki iddiadan dolayı Alman üretici, 600 bin aracını geri çağırabilir. İşte detaylar…


Mercedes Emisyon Skandalı

Bildiğiniz üzere dizel motorlar kağıt üzerinde benzinli ünitelere göre daha çevreci görünür. Aslında bu tam tersi olması gerekli. Benzinli arabalar daha çevrecidir. Fakat dizel motorların çevreye saldığı egzoz gazlarının zararını otomobil üreticileri daha düşük seviyeye indirgemek için kırk takla atıp her geçen gün yeni teknolojiler geliştiriyor. Bazıları ise işi kolay yoldan çözme peşinde koşuyor. Yani emisyon verilerini düşük gösterme yoluna gidiyorlar. Türkiye’de düşük emisyon çok önemli olmasa da Avrupa ülkelerinde büyük önem arz ediyor. Bu yüzden üretilen araçların emisyon verileri mümkün olduğu kadar düşük tutulması gerekiyor. Bu yüzden araya hileler karışabiliyor. İşte Mercedes‘te bu yüzden suçlanıyor.

Alman ulaştırma idaresinin beyanına göre Mercedes’in C Serisi, SUV versiyonu G Serisi ve Vito’da kullanılan bazı dizel motorlarında emisyon değerlerini düşük gösteren cihaz olduğunu iddia etti. Eğer bu doğruysa Mercedes için oldukça ciddi sorunların başlangıcı olabilir. Öyle ki yakın zaman içerisinde Renault’tan alıp kullanığı 1.6 litrelik dizel motorlu Vito modelleri içinde aynı iddia ortaya atılmıştı ve Alman firma bu aracını Federal Ulaştırma Bakanlığının baskısıyla geri çağırmıştı. Daimler tarafından ise araçla ilgili gerekli yönetmeliklere uygunluğunu denetleme adına güncelleme yapılacağı belirtilmişti. Eğer bu geri çağırma C serisi ve G serisi içinde gerçekleşecek olursa yıldızın parlaklığıyla birlikte kasadan milyonların da kara deliğe doğru kayacak gibi görünüyor. Merakla sonucu bekliyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }