Oto Kokpit

Mercedes CLA 180 CDi AMG (Dizel Otomatik) İncelemesi

Kasım ayının sonuna yaklaşırken Otomobil İnceleme köşesinde 2015 model Mercedes CLA 180 CDi AMG modelini ağırladım. Aracın incelemesini yine artı ve eksi olarak iki ana başlıkta topladım. Facebook sayfamızda sorduğunuz soruların cevabını da yazının sonunda yanıtlayacağım. Detaylara geçmeden önce araç hakkında birkaç bilgi vereyim. Otomobilde kullanılan 1.5 litrelik turbo dizel motorunun Renault ile ortak olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Mercedes mühendisleri bu motoru 7 ileri DCT şanzıman ile CLA serisine entegre etmiş. 109 ps 260 nm tork güç üreten bu araç 46.000 kilometreyi devirmiş ve rent a car yorgunluğu yaşamış. Araçla iki gün geçirdim ve 519 kilometre yol yaptım. Bunları ele alarak Mercedes CLA 180 CDi AMG İnceleme detaylarına birlikte bakalım…

Mercedes CLA 180 CDi AMG Test Sürüşü

Artıları
+ AMG paketin asil duruşunu taşıyan bu araçta bahsedeceğim ilk artı yol tutuşu oluyor. CLA 180 CDi üzerinde 18 inçlik jantları ve onlara eşlik eden 225/40 R18 ebatlı pirelli p zero lastikleri var. Buna birde sert süspansiyonlar eklenince yol tutuşu gayet tatminkar olmuş. Birçok noktada zorladım, yüksek hızlarda döndüğüm çok viraj oldu ama asla sorun yaşatmadı. O konuda içiniz rahat olsun.

+ A serisi testinde 7 ileri DCT şanzımanı şanzımanı eksi olarak belirtmiştim. Fakat bu araçta Şanzıman başarılı çalışıyordu. Vites geçişlerini özellikle spor modda artırması ve düşürmesi çok keyifli oluyor. 109 ps güce sahip dizel diye alıyorsunuz ve spor araçların verdiği vites düşüş hazzını yaşatıyor. Yani gayet net ve keskin. A serisi ile aralarında neden bu kadar belirgin fark var bilmiyorum ama CLA 180 CDi’de şanzıman şaşırtıcı kadar iyiydi.

+ Ses sistemi de A serisinden daha iyiydi. Genellikle USB üzerinden Arabada Dinlenecek Müzikler dinledim ama net çeken radyo da bile notaların kulağınıza düşmesi çok keyifli oluyor. Son noktaya getirseniz bile seste bozulma olmuyor. Fakat bas seviyesi sonlara doğruysa hafif boğulma oluyor. Zaten son seste dinlemek keyif vermiyor.

Mercedes CLA 180 CDi AMG Gece İçi

+ Bir diğer önemli nokta malzeme kalitesi. Bu konuda birçok kişide ağır ön yargılar var. Malzeme kalitesini birazdan eksi olarak da belirteceğim ama genel anlamda Mercedes CLA 180 CDi AMG için malzemesi kalitesi demek büyük haksızlık olur. Mesela koltuk döşemeleri çok hoşuma gitti. AMG paketin getirmiş olduğu sportifliği başarılı şekilde yansıtıyor. Bu kalite kapı içlerinde, direksiyon simidin de ve kokpit üst kısmında bile devam ediyor. Yani genelinde malzeme kalitesi gayet başarılı. Ama Urban ya da Style pakette kalitesizdir, ona bir şey diyemem!

+ Geri görüş kamerası, plakalığın olduğu alanda gizlenmiş ve geri vitese geçince aktif oluyor. Arka alanı görüş açısı, netliği ve çalışması gayet başarılı. Karanlıkta bile arkanızı net görüp, park edebiliyorsunuz.

Mercedes CLA 180 CDi AMG Özellikleri

+ Tasarım. AMG paketin vermiş olduğu sportif duruşu, coupe sedan formu ile birleştiren bu güzel aracın tasarımı bence değinilmesi gereken en önemli artı kısımlarından birisidir. Aracın camlarını indirdiğiniz zaman bile çerçevesiz yapısı, size coupe hissini en net şekilde vermeye başlıyor. Fakat nihayetinde altınızda 5 kapılı sedan otomobil var. Sanırım rakipleri karşısında en büyük avantajlarından birisi Tasarımıdır.

+ Mercedes’in multimedya ekranlarının alt yapısını hep beğenmişimdir. Bu aracında multimedya sistemi gayet başarılı. Hani entegre navigasyon görmek isterdim. Fakat içinde sundukları gayet zengin ve başarılı çalışıyor. Mesela USB taktığınız zaman okuması hızlı. Bluetooth ile cihaza bağlanması ve telefondaki müzikleri çalması da hızlı. Menü geçişleri sorunsuz ve menü başlıkları ile açıklamaları net. Zaten Türkçe dil seçeneği sunuluyor. Sadece konumlandırması can sıkıcı, onu da eksilerde aktaracağım.

Mercedes CLA 180 CDi AMG Donanımları

+ Bu araç donanım olarak dolu ve bununla birlikte sizi mutlu edecek, özel hissettirecek özellikler sunuyor. Bunlardan birisi de iç ambiyans aydınlatması. Şuan B segmentine kadar inen bir özellik. Fakat Mercedes bunu o kadar başarılı şekilde sunuyor ki, birkaç renk değil tam 12 farklı aydınlatma rengi ile kullanımınıza bırakmış ve konumlandırılması o kadar iyi yapılmış ki bu bile lüks algısını öne çıkarmaya yetiyor.

+ Gelelim son pozitif noktaya. Yakıt tüketimi. Araçla şehir içinde de gezdim ama en çok yolu şehir dışında ve özellikle de otobanda yaptım. Acelem olduğu içinde hiçte yavaş kullanmadım. Aslında aracı hiç yavaş kullanmadım. Otobanda 160-210 bandında çok kullandım. Sonuçta karşıma 35 kuruşluk tüketim değeri çıktı. Evet, aynı motor fluence‘te de var. Fakat o araç bunun kadar ağır değil. Ayrıca üzerinde 18 inçlik jantlar var ve tamamen performanslı kullanım. Emin olun bu araçla piste bile girseniz göreceğiniz en fazla tüketim 40-45 kuruş olur. Fakat standart kullanımda 30 kuruşun altına çok rahat düşecektir. Üstelik fren gücünü kazanım özelliği olmasına karşın hiç devreye girmedi. Sanırım sorun vardı o donanımında. Tüm bunlara karşın Mercedes CLA 180 CDi AMG yakıt tüketimi makul seviyede olduğunu düşünüyorum.

Eksileri
Artılarda ilk bahsettiğim konu olan yol tutuşta ki en büyük etken burada konforu zedeliyor. Tepeden tırnağa bu otomobil sportif detaylara sahip ama bu aracı 1.5 dci motorla aldığınızda hız konusunda istediğiniz verimi alamıyorsunuz ve ister istemez konforda olsun derseniz işte Mercedes CLA 180 CDi AMG burada fena çuvallıyor. Çünkü süspansiyonlar oldukça gergin ve 18 inçlik jantlar üzerindeki ince yanaklı lastikler konforu alıp götürüyor. Kısaca konfor beklemeyin.

Aracın arkasında seyahat etmedim ama arkaya oturan birkaç kişinin görüşü hep negatif oldu. Arka alan dar ve koltuklar rahat değil.

Arkadaki yolcu tutamağının öndeki yolcu için konulmaması da dikkatimden kaçmayan detay oldu.

Performans konusunda maalesef yetersiz. Kalkışlarda atik olabilir ama üst viteslerde torku iyi sunamıyor. Fakat aracın kilometresini ve rent a car aracı olduğunu göze aldığımızda enjektörlerin sorunsuz ve filtrelerin temiz olmamasından kaynaklı performans kaybı da olabilir. Yine de üst viteslerde daha seri olmasını beklerdim.

Malzeme kalitesini yukarıda genel anlamda olumlu olarak belirttim. Fakat negatif kısımlarını da ekleyecektim. İşte o alanlar orta konsol, makyaj aynasının lambası, gösterge panelinin üst kısmını çevreleyen alanın içe bakan bölümünde kendini gösteriyor. Daha da özenile bilirdi. Birde araç içi aydınlatmadaki sarı lambaların yerini ledlerin almasını beklerdim. Premium algıyı bozmazdı.

Mercedes’in artık C serisinde bile multimedya ekranı konumlandırmasına alıştık. A serisinin incelemesinde de sevmemiştim CLA 180 içinde aynı düşüncedeyim. Bu ekran emanet gibi kokpitin orta kısmında durması olmamış. Daha farklı tasarımla premium görünüm kazandırılabilir.

Araçta panoramik sunroof olduğu için ses alma konusu 120’den itibaren oluyor. Fakat 210 km/s hıza ulaştığım bu araçta çokta rahatsız edici olduğunu söyleyemem. Yani öyle içeride fırtınalar kopmuyor. Klasik cam tavanlı araç sorunu diyebilirim. Yine de kafaya takacak bir şey değil.

46.000 kilometrenin yorgunluğundan olsa gerek ara ara trim sesleri duydum. Aslında AMG paketle bu araç sıkı duruyor ama yola çıktığınızda ara ara gelen trim sesleri can sıkıcı olabiliyor.

Birde yangın tüpü var. Koltuğun altında duran yangın söndürme tüpü kaza yapmama sebep olacaktı. Şöyle ki, fabrika çıkışlı sorun mu yoksa kullanıldıkça mı o alan hırpalandı bilemem ama virajı dönerken yangın tüpü yerinden çıktı ve ayaklarımın dibine yuvarlandı. Tabi şaşırdım, bir an afalladım. Sonra durup yerine koymaya çalıştım. Fakat ilk başta başarısız oldum. Basit şekilde tutturulduğunu fark ettim. Bu bir iki kez tekrarlandı. Aracı aldıktan sonra tüpümün konumunu sağlamlaştırın. Fakat işi kördüğüme kadar götürmeyin. Allah korusun lazım olur, yanar kül olursunuz :).

İnceleme detayları bu kadar. Son olarak Facebook üzerinden gelen sorularınıza cevap vereyim. Gerçi sayfada kısa cevapladım ama burada da tekrardan açıklık getireyim.

Facebook’tan gelen sorular ve cevapları
Soru: Süleyman Varol: Abi ses sistemini denersen güzel olur saygılar
Cevap: Ses sistemi yukarıda belirttiğim üzere gayet net ve temiz ses veriyor. Çok üstün diyemem ama son zamanlarda dinlediğim en kaliteli sistemlerden birisiydi.

Soru: Serdar Yasak: iç donanım kullanımı ( start stop,sesli kullanım,dokunmatik ekran hızı)
Cevap: Aracın start stop yani fren gücünü geri kazanım özelliği bir türlü çalışmadı. Sesli kullanımı denemedim. Ekranı dokunmatik değil ama orta konsoldan yönetiliyor ve geçişleri de gayet başarılı. Tepkimesini beğendim. Alışınca içgüdüsel olarak kullanabiliyorsunuz.

Soru: Serdar Yasak: 0-100 değeri Max hız
Cevap: 0-100 km/s hızlanma videosunu aşağıda paylaştım. Maksimum olarak düz zeminde 205 km/s, eğimli zeminde ise 210 km/s hızı gördüm.

Soru: Ruhimutlu Uysal: Fren mesafesi
Cevap: Her ne kadar güç konusunda zayıf bir araç olsa da, CLA 180 CDi AMG’nin frenleri iyi çalışıyor.

Soru: Salih Beyoglu: motor silindiri 1.6 likmi kullandilar, Cla 180 diesel de?
Cevap: Aracın kaputu altında 1.5 litrelik turbo dizel ünite var ve fabrika çıkış değerleri 109 ps 260 nm tork.

Soru: Faruk Duman: C serisi kadar konfor var mı?
Cevap: Bu araçta konfor denen şey yok :). Son derece sert, keskin ve net.

Soru: Azat Agar: Yer tutuşu
Cevap: Yer tutuşu da oldukça başarılı :). Limitleri zorladığınız zaman kafadan kayma olsa bile ESP çok dikkatli çalışıp aracı fazla bozmadan tutunmanızı sağlıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }