Oto Kokpit

Mazot Pompa Müşürü Arıza Belirtileri Nelerdir?

Mazot Pompa Müşürü Arıza Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle mazot basınç müşürü ile mazot pompa müşürünün aynı araç olduğunu belirtelim. Özellikle bu müşürün İngilizceden dilimize tam olarak çevrilmiş ismi de “Yakıt Rayı Basınç Sensörüolarak isimlendirilebilir. Bazı yanlış anlaşılmalar olmaması için dilimize çevrilirken bu tarz bir durum ortaya çıkmış ve aralıklarla yanlış anlaşılmaların ortaya çıkmasına da neden olmuştur.

Mazot Pompa Müşürü Arıza Belirtileri Nelerdir?

Mazot Pompa Müşürü Ne İşe Yarar?

Mazot basınç müdürü yakıt – performans dengesinin sağlanması için tasarlanmış bir üründür. Bu müşür aldığı verilere ileterek enjeksiyon zamanlarının ayarlanmasını ve ona göre yakıtın pompalanmasını sağlar. Bozulması durumunda ise yakıt ile ilgili çok ciddi dengesizlikler ortaya çıkabilir. Sürekli olarak faal çalışan ve görev yapan bir müşür olduğundan dolayı da araç tipi ve kullanılan markaya göre mazot pompa müşürünün çok sık arıza yaptığını da belirtmek yanlış olmayacaktır.

Mazot Pompa Müşürü Arıza Nasıl Tespit Edilir?

Evrensel arıza belirtisi mazot yakıt sarfiyatının çok yüksek rakamlara ulaşmasıdır. Bu durum bir anda olmayabilir zaman içerisinde yakıt sarfiyatınız kendiliğinden artabilir. İlk başlarda (özellikle günümüzde) bu durumu tespit etmek mümkün olmaz. Eğer yakıt sarfiyatınız arttıysa ve aracınız sabahları düzenli çalışıyorsa temassızlık gibi basit bir hata nedeniyle bu durum oluşmuş olabilir.

Yakıt sarfiyatına kadar pompa müşürü ile ilgili ortaya çıkan başka bir belirti olmayacaktır. Aşağıda yazdıklarımız ise zaman kaybetmeksizin müdahale edilmesi gerektiğini belli eder.

Arıza Kodu Yakıyor!

Araç yakıt pompa müşüründe sorun ortaya çıktığında P0190 ile başlayıp sırasıyla P0191, P0192, P0193 – P0194 arıza kodlarını uyarı olarak verebilir. Bu arıza kodları tek başına müşürün arızası hakkında fikir veremeyebilir. Dolayısıyla arızanın aşağıdaki belirtilerle birlikte ortaya çıkması gerekir.

  • Sabahları araç çalışmıyor ya da çok zor çalışıyor.
  • Seyir halinde – sıklıkla da rölantide beklerken araç stop ediyor.
  • Aracınız turbo arızasına benzer bir şekilde hızlanma sorunları yaşıyor.

Hali hazırda yukarıda belirttiğimiz üç durumda doğrudan yakıt kullanım ve sarfiyatı ile ortaya çıkan bir sorundur. Bu sebeple mazotun yanma odasında yeterince yakılamamasından kaynaklı olarak sorun yaşanıyor olabilir.

Yorumlar
  1. Eray dedi ki:

    Araç rolantide silkeleme yapıyor araç kalkışlarda stop edicekmis gibi aptal calisiyor mazot pompası triger sentesini kontrol ettirdim ama bir sıkıntı yok motor stop ederken ve çalışırken çok silkeleme yapıyor bu mazot pompa musurunden olabilir mi acaba ilk gaz vermede çok silkeleme yapıyor birde bu parça degistiginde bir aktivasyon yapiliyor mu acaba

] }