Oto Kokpit

Mazda’nın 4.9 LT Yakıt Tüketen 3.3 LT Dizel Motoru Tanıtıldı

Mazda’nın 4.9 LT Yakıt Tüketen 3.3 LT Dizel Motoru Tanıtıldı

Mazda’nın 4.9 LT Yakıt Tüketen 3.3 LT Dizel Motoru lanse edildi. Benzinli motorlarıyla yakıt verimliliğinde çığır açan Mazda şimdi de yeni dizel motoruyla verimlilik ve çevrecilik konusunda kendine yakışan gelişimle karşımıza çıktı. Mazda’nın yeni dizel motoru WLTP verilerine göre 100 km’de ortalama 4,9 litre yakıt tüketimi ve 127 g/km emisyon salınımı gerçekleştiriyor.


Mazda'nın 4.9 LT Yakıt Tüketen Dizel Motoru

Emisyon salınımını en aza geçme konusunda motorlarında ciddi yatırımlar yapan Japon firma Mazda, yeni nesil dizel motorunu tanıttı. e-Skyactiv D yeni turbo düzel motoruyla DCPCI adını verdiği Dağıtım Kontrollü-Kısmen Önceden Karıştırılmış Sıkıştırma-Ateşleme sistemiyle daha temiz bir yanmaya ve çok daha düşük emisyon salınımı sağlıyor. Söz konusu motor 3.3 litre altı silindirli olup 200 ps ve 254 ps güç seçenekleriyle sunulacak. Ortalama 4.9 litre yakıt tüketeceği açıklanan bu motorun sadece tüketimi değil 127 g/km emisyon değerleri de çok iddialı duruyor.

Mazda’nın 3.283 cc hacmindeki bu yeni nesil dizel motoru, uzunlamasına yerleştirilmiş ve elektrik kontrollü common-rail doğrudan enjeksiyon olarak 48V Mazda M Hybrid Boost teknolojisi ve DCPCI “Dağıtım Kontrollü-Kısmen Önceden Karıştırılmış Sıkıştırma-Ateşleme teknolojisiyle desteklenmiş. Böylece çok verimli büyük bir motor ortaya çıkmış. Ayrıca bu ünite titreşim seviyesinin selefine göre çok daha düşük kaldığı, sessiz ve pürüzsüz sürüşlere imkan verirken çekici bir sese de sahip olduğu belirtiliyor.

Yorumlar
  1. Ali dedi ki:

    Dacia renault 4 ün altına düşeli çok oldu ama kendi kulvarında gelişme de gelişmedir.

S.S.S

Mazda'nın yeni dizel motoru 3.3 litre altı silindirli olup 200 ps ve 254 ps güç seçenekleriyle sunulacak.

Mazda'nın yeni dizel motoru ortalama da 4.9 litre yakıt tüketecek ve 127 g/km emisyon değeri sunacak.