Sürücü Kursları Rehberi

Manuel Şanzımanlarda Yağ Değişimi Yapılır Mı?

Araçlarımız belli bir kilometreden sonra bazı parçaları ve sıvıları eski görevini görmemeye başlar. Bunun içinde düzenli bakımlara ihtiyaç duyulur. Eğer arabalarımızı sorunsuz kullanmaya devam etmek istiyorsak mutlaka belirli periyotlarda bakımlarını yaptırmalıyız. Bu bakımları yaptırırken de bir takım sıvılar değişir ve yedek parçaların yenisi takılır. Genel bakımlarda motor yapı değişimi, hava filtresi değişimi gibi temel revizyonlar yapılır. Bunları çoğumuz biliyoruz. Fakat birde manuel şanzıman yağ değişimi sorunsalı var. Şanzıman yağı değişir mi? Değişirse kaç kilometre de bir yapılır? Bu ve buna benzer sorulara cevap vereceğim. Hadi yazının devamına geçelim.

Manuel Şanzıman Yağı Değişimi

İlk olarak Manuel Şanzımanın Yağı Değişir Mi? sorusuna cevap vereyim. Evet değişir. Oto sanayilerde usta diye tabir edilen bazı şahıslar tarafından bir kanı oluşturulup manuel şanzımanın yağı değişmez denilerek bir kesimde yanlış algı oluşturulmuş durumda. Bu tür cümlelerle sizi başınızdan sallayan kişilere kesinlikle iş yaptırmayın. İşten kaçan kişilerden asla verim alamazsınız. Öyle ki manuel şanzıman yağ değişimi otomobil üreticilerin bile kataloglarda yer verdiği ve belli periyotlarda yapılmasını tavsiye ettiği bir bakım. O yüzden şanzıman yağı değişmez diyenlere aldanmayın! Çünkü her şeyin bir ömrü var ve şanzıman içerisindeki yağ da bir süreden sonra ömrünü tamamlar. Bu yüzden de değişim şart olur.

Peki Şanzıman Yağ Değişimi Periyotları Nedir?
Bu konuda kesin bilgi yoktur. Çünkü her aracın şanzımanı ve yapısı aynı olmadığı için değişimlerde aynı kilometrede olmuyor. Fakat şunu belirteyim. Bu yağ sürekli değişmez. İçim rahat olsun diyorsanız 40.000 kilometrede bir seviye kontrol ettirip değişim yaptırabilirsiniz. Otomobil üreticilerin kataloglarda belirttiği değerler genellikle 80.000 ile 100.000 kilometre arasında oluyor. Aracınız üst model ise servis kitapçığından öğrenebilirsiniz ya da servise sorunuz. Aracınız eski ise en kötü ihtimal şanzıman yağ seviyesini kontrol ettirin ve mümkünse değişimini yaptırın. Sorunsuz, kazasız ve keyifli sürüşler için aracınızın bakımlarını ihmal etmeyin.

Etiketler:

Manuel Şanzımanlarda Yağ Değişimi Yapılır Mı? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. mehmet akif dedi ki:

    Merhaba renault ve kia aracım var biri manuel diğeri otomatik yetkili servis ve kitapçığında yağ değişimi yoktur diyor hatta yetkili servis değişmeyecek diyor sadece sanayi esnafı değil yani bunu da açıklayabilir misiniz. Ben değişmesi kanısındayım o ayrı

Sayfa başına git