Oto Kokpit

Lpg’li Araca Chip Tuning Olur Mu?

Lpg’li Araca Chip Tuning Olur Mu?

Son dönemlerde en fazla merak edilen konuların başında LPG olan bir araca Chip Tuning (araba yazılımı) atılıp atılmayacağı konusu merak ediliyor. Bu sorunun cevabı aslında oldukça basittir. Diğer araçlarda olduğu gibi LPG bulunan bir araca araba yazılımı atılmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise LPG ayarlarının değiştirilmesi gerektiğidir.

CHİP TUNİNG benzinli araçlarda %20’ye yakın bir fark katan özelliklere sahiptir. Araçtan araca göre değişiklik gösteren bir durum olsa da LPG bulunan araca araba yazılımı atılacaksa ilk olarak açık hava filtresi ya da egzos ayarlarından sonra CHİP LPG ayarlarının yapılması gerekmektedir. LPG’li araca Chip Tuning atılması durumunda araca göre ortalama 15 ile 20 beygir güç kazandırılmaktadır.

Lpg’li Araca Chip Tuning Olur Mu?

Chip Tuning Nedir? Chip Tuning Ne İşe Yarar?

Otomobil üreticileri tarafından belirli standartları karşılamak amacıyla performanslarının düzenli olması amacıyla araçlara yerleştirilen çipler üzerinde işlemlerin değiştirilerek yeni çip takılması sonucunda araçların normal performanslarının üstüne çıkma durumlarına yardımcı olan uygulamalara Chip Tuning yani araç yazılımı ismi verilmektedir.

Bu uygulamaların temeli ilk olarak 90’lı yılların başında başladı. Teknolojinin gelişimiyle birlikte çipler araç üretimlerinde aktif olarak kullanılmasıyla birlikte çipler üzerinde de performans artışının yaşanması için farklı değişimler katılarak performanslarında belirli bir güçlendirmeler uygulandı.

Chip Tuning Ne İşe Yarar?

Turbo desteği, yakıt kontrolleri, hava ve yakıt oranının zamanlanması gibi elektronik parçaların kontrollerini sağlamak amacıyla araçlarda çip kullanılmaktadır. Araçlarda bulunan çipler sadece yüksek performans göstermesi için değil aynı zaman da aracın kullanıldığı ülkelerde yasal kurallara göre ve güvenli performansların sağlanması amacıyla kullanılmaktadır.

Sınırları zorlamak isteyen sürücüler tarafından yeni çiplerin takılmasıyla birlikte normal performansların üstünde etkilere yeni çipler sayesinde elde ettiler. Chip Tuning ile birlikte valf zamanlaması, gaz kelebeği kontrolleri, şanzıman, fren sistemi ve hız regülatörü gibi farklı ayarlamalar çiplerle gerçekleştirilebiliyor.

Chip Tuning İşe Yarıyor Mu?

Yazılım güncellemesi sonrasında kontrol amacıyla gerçekleştirilen tekleme durumlarında bu işlemin yapılması sırasında normal olmayan durumların olduğu ortaya çıkacaktır. Anormal durumlar olduğu zaman kolay bir şekilde anlaşılacağı için gerekli kontroller de anında yapılabilmektedir. Özellikle motor kullanım ömrünü kısaltan bu uygulama yakıt tüketiminin artmasına, soğutma sıvılarının yetersiz kalmasına ve yağ kullanımının geçmiş dönemin aksine daha verimsiz bir hale gelmesine neden olacaktır.

Bu durumlarla karşılaşılabileceği gibi dikkat edilmesi gereken en önemli konu değiştirilen çiplerdir. Chip Tuning işlemi yapma konusunda kararlı iseniz yapılacak olan işlemin tecrübeli ekip tarafından uygulanmasına özen gösterin. Aksi durumlarda dezavantaj durumları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Chip Tuning konusunda dikkat edilmesi gerekenler

  • Araba yazılımı atıldıktan sonra motor elektriklerinde kesilmeler meydana gelebilir
  • Chip Tuning çipleri anlatıldıkları kadar performans vermez
  • Yağ kullanımı geçmişteki gibi verimli halde kullanılmaz
  • Normalden daha fazla yakıt tüketimi gerçekleştirilir
  • Soğutma durumu yetersiz kalabilir
  • Orijinal güvenli performansını alamayabilirsiniz
  • Tekrardan ilk haline dönmek için Chip Tuning işlemi normalden daha pahalıya mal olabilir.

Bu nedenle lpg’li araca chip tuning olur mu sorusunu cevapladık. Araca bu işlemi uygulamak tamamen bireylerin tercih etmelerine bağlı olarak gelişmektedir. Aracın tam performansını almak amacıyla uygulanan bu işlemler araç motorlarının performanslarını aynı oranda kısalttığını unutmamalıdır. Genel anlamda araç performansından memnun olanlar CHIP TUNING işlemlerinden uzak durabilirler. Bu tamamen bireylerin araçlarını sürüş şekilleri ve ne kadar performans istediklerine bağlı olarak gelişen bir durumdur. Yararları ve zararları hakkında detaylı bilgileri aktardığımız bu yazıda tercihi tamamen araç sahiplerine bırakıyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]