Oto Kokpit

LPG Sızdırmazlık Raporu Nasıl Alınır? (2017)

16.05.2017
LPG Sızdırmazlık Raporu Nasıl Alınır? (2017)

LPG’li araçların muayenesinde yakın zamana kadar Sızdırmazlık Raporu şart koşuluyordu. Fakat hafif kusura çevrildi. Fakat aracına ilk kez LPG’taktıran bireylerin ruhsata işletmesi için bu rapor şart koşuluyor. Peki sızdırmazlık raporu nereden ve nasıl alınır? Bu yazıda konuya açıklık getireceğim. Hadi başlayalım.

LPG Sızdırmazlık Raporu Ücreti 2017

Araca LPG yakıt sistemi taktırıldığı zaman bir takım kontrollerden geçmesi gerekir ve bunu da kurum onayına sunulması lazım. LPG sistemini takan yerler bunları güncel mevzuata göre yapıyor ama bütün araçlarda LPG sisteminin güncel olması beklenemez ya da bu sistemi uygulayan herkesin işini doğru şekilde yaptığı varsayılamaz. Ülkemizde bu işlerin kontrol ve onay Makina Mühendisleri Odasınca yapılır.

Aracınıza ilk kez LPG sistemi taktırıp ruhsata işletmek istiyorsunuz. Bu birkaç aşamada gerçekleşiyor ve bunlardan birisi de Sızdırmazlık Raporudur. Peki nasıl alınır ve ne gibi işlemler gerekir? Birkaç adımda bu süreci açıklığa kavuşturalım.

1-LPG sisteminin taktırdığınız zaman ilgili firma yetkilisi size sorar: Şimdi mi ruhsata işlenecek sonra mı? Eğer şimdi derseniz size fatura keser ve evrakları hazırlar. Sizde 1 ay içerisinde ruhsata işletme işlemlerini tamamlamalısınız. Neyse konumuza dönelim. Firma size gerekli bütün evrakları hazırlar verir. Evrakları aldık. İkinci aşamaya geçelim.
2-İkinci aşamada randevu almanız gerekecek. Buradaki adresten alabilirsiniz: lpgrandevu.mmo.org.tr
Yalnız şöyle bir durum var. Genellikle yakın günler için makina mühendisleri odasının randevu sistemi dolu oluyor. Fatura ve gerekli evrakların ne zamana hazır olacağını sorun ve erkenden randevunuzu alın. Yoksa 1 haftadan fazla bekleyebilirsiniz.
3-Randevu aldınız. Günü saati geldi. Gidersiniz ve kapıda bir yetkili kişi gaz kontrolü yapar. Yanına gider önce kontrol yaparsınız. Eğer sistemde bir sorun yoksa içeriye geçersiniz. Sırayla işlemleri yapıyorlar. Firma tarafından gerekli evraklar ve ruhsat ile birlikte çağrılırsınız. Evrak kontrolleri yapılır ve 35 TL ücret alınır. Akabinde LPG Sızdırmazlık Raporunuz verilir. Geçmiş olsun. Hepsi bu kadar.

Dikkat edin: Eğer LPG’yi taktırılan yerle irtibatınız kayboldu ya da hiç ulaşamıyorsanız. O zaman bir başka LPG firması 100-150 TL ücretle gerekli evrakları hazırlıyor. Tabi gerekli kontrolleri de yapıyor.
Ayrıca Sızdırmazlık Raporu için gitmeden önce fatura tarihini ve araç bilgilerini kontrol edin. Evrakta sıkıntı yaşamazsanız LPG tankı ya da tesisatında sorunlar çıkabiliyor. Çünkü sürekli mevzuat değişimi oluyor ve buna göre düzeltmeler isteniyor. Makina Mühendisleri Odası, il veya ilçeye bağlı olarak genellikle sanayi içerisinde olduğu için düzeltme istenen yerleri aynı gün çözebilirsiniz. Konu hakkında aktaracağım bilgiler bu kadar. Merak ettiklerinizi yorum olarak sorabilirsiniz. Bilgim dahilinde oldu mu seve seve yanıtlarım.

Etiketler:

Yorumlar
 1. mehmed dedi ki:

  s.a. aracım muayeneden lpg boruları uygun olarak serilmemiş hatası ile geçemedi. Tamircide kaldırdık aracı boru tek parça eksoz borusundan çok uzak ve üzerinde yalıtımla iligili hiçbirşey yok. Sorun nedir anlamadım.

 2. Hamza dedi ki:

  ACİL Bilginize ihtiyacim var !!! lutfen yardimci olun.
  2.el araç alacam sahibi 1 yil once lpg taktirmis fakat ruhsata işletmemiş bugün kendi adina proje çıkartmış. işim geregi ancak Cuma gunu Konyadan Rizeye gidip satis devir işlemi yapacam. araç Rizede…
  Gelelim asıl meseleye ben bu araci bu haliyle üzerime aldım diyelim eski sahibi adina duzenlenen proje ile lpgyi konyada ruhsata isletebilir miyim ? isletemez isem nasil bir yol izlemem gerekiyor.

  1. HCB dedi ki:

   Evraklar tamam ise yapabilirsiniz.

   1. Hamza dedi ki:

    yani tekrar proje cikarttirmama gerek yok degil mi ? peki hocam sizdirmakzlik raporu araci satin aldigim yerden almam sartmi

    1. HCB dedi ki:

     Şart değil. Olmadı, bulunduğunuz yerden 100 TL civarında bir meblağ karşılığında yeniden proje hazırlatıp ruhsata işletebilirsiniz. Eskisi gibi zor değil.

 3. Saadettin dedi ki:

  Hocam benim ben arabayı geçen yıl aldım aldığımda LPG takilali bir yıl olmuştu şimdi iki yıl oldu iki yılda bir LPG muayenesi mi yapılıyor çünkü LPG ruhsatında 02.10 2017 tarihine kadar geçerlidir yazıyor ben bunu her hangi bir yerde yaptıran bilirmiyim yoksa nerden yaptırmamak gerekir şimdiden tskler

 4. Kadir dedi ki:

  14.1.9 dan kaldım yani yakıt gaz boruları uygun olarak serilmemiş. Borular araca tuttururulmuş onlar çıkarılacakmış borular sallanacakmış öyle dedi görevli bunun için tesisatmı yenilenmeli birde bundan sonra sızdırmazlık raporu gereklimi

 5. Hayati sertlek dedi ki:

  Muayene icin Lpgli aracimda tank degisecek, 2007 de takılmış. LPG ciler sızdırmazlık raporu alamazsınız diyerek neredeyse hepsini söküp yeniden montaj yapmayi oneriyorlar. Neleri değiştirmem yeterli olur

  1. HCB dedi ki:

   Son değişiklikleri LPG işlemlerini gerçekleştiren iş yerleri bilir. Bu konuda maalesef bilgim yoktur

 6. fevzi küçükkök dedi ki:

  LPG ruhsatıma işletilmiş durumda. vize gününde yalıtım yaptırmam için geçmedi. 1 ay içinde tekrar vize olacak.yalıtım yaptırdım. sızdırmazlık raporu almak gerekiyormu?

  1. HCB dedi ki:

   Gerek yoktur

 7. Uğur dedi ki:

  Hocam aracima yarin sizdirmazlik alicam muayeneye başka şehirde girecem sorun olurmu ve buarada süre siniri varmi teş.

  1. HCB dedi ki:

   sorun olmaz