Oto Kokpit

Lada Üretimi Durdurdu!

Lada Üretimi Durdurdu!

Rusya’nın Ukrayna işgali birçok dünya ülkesini ciddi anlamda etkilemeye başladı. Fakat bundan en çok etkilenenlerden birisi Rusya’nın taa kendisi oldu. İthalat ve İhracatın durma noktasına geldiği ülkede üretimde bundan ciddi etkileniyor. Lada’nın üreticisi AvtoVAZ tarafından yapılan açıklama da Rusya’daki tesislerdeki üretimin durdurulduğu açıklandı.

Lada Üretimi Durdurdu

Lada geçmişten günümüze yaygın olmayan belli başlı modellerle varlığını devam ettiriyor. Güncel olarak bu araçlar Vesta, XRAY, Largus, Granta ve Niva ile sınırlı kalsa da 5 farklı modelin üretimi Lada’nın dahil olduğu AvtoVAZ firmasının Renault Grup bünyesinde olmasından kaynaklanıyor. Esasında bu marka Fransız şirketine bağlı olmasıyla eskiye nazaran daha yaygın üretim gerçekleştirmesini sağlıyor. Öyle ki Renault grubu içinde Lada modellerinin satıştaki kar değeri % 12 ve bu ciddi bir değer. Ayrıca Lada, Rusya’da 300’den fazla bayiye sahip ve 20’den fazla ülkede satışı yapılıyor.

Böylesine bir mali tablo Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla alt üst oldu. Bu savaşla Renault hisseleri son bir ayda % 35 değer kaybetti. Lada ise ithalat ve ihracat’ın darbe gördüğü bu ortamda üretimini şimdilik sonlandırma kararı aldı.

Zaten hali hazırda Rusya’da hükümetinin fabrikalarını kamulaştırma tehdidinden dolayı Hyundai, Ford ve Volkswagen gibi markalar bu ülkedeki operasyonlarını geçici olarak durdurma kararı da aldı. Bakalım bu süreç daha ne gibi sıkıntılar doğuracak?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.