Oto Kokpit

Lada Lüks Modeli Yeni X-Ray Cross’u Tanıttı

Lada, güncel modelleri arasında en lüks modelini tanıttı. Yeni Lada X-Ray Cross modelini tanıtmak için oldukça yanlış zaman seçen Rus üretici, markayı yakından tanıyanları şaşırtacak bir araç ortaya çıkardı. İlkel motor seçenekleri, tasarımsal anlamda çağın geride kalması ve zayıf donanımlı araçlarıyla bilinen Lada, tüm bu algıları yıkan araçla karşımıza çıktı. Tabi çokta abartıp beklentileri yüksek tutmak istemiyorum. Araçta deri koltuklar, gelişmiş multimedya sistemi, 4G destekli internet alt yapısı gibi özelliklerin bir Lada da olması bizleri şaşırtmıyor değil. Hadi detaylara geçelim.


Yeni Lada X-Ray Cross Teknik Özellikleri

Yeni Lada X-Ray Cross, Rus üreticinin crossover SUV sınıfında ürettiği bir araç olup 4171 mm uzunluğa ve 1810 mm genişliğe sahip. İki farklı motor seçeneğiyle alınabilen bu araçtaki ilk ünite 1.6 litre atmosferik benzinli olup 113 ps güç sunuyor. Ortalama da 7.1 litre yakıt tüketim değeriyle açıklanan otomobilin performans verileri açıklanmamış. Bu ünite de otomatik şanzıman kullanıldığını da dipnot olarak geçelim.

Yeni Lada X-Ray Cross Türkiye Fiyatı

X-Ray Cross modelinde birde 1.8 litre 122 ps 170 nm tork güç sunan bir başka atmosferik benzinli motor bulunuyor ve ortalama da 7.5 litrelik yakıt tüketimi gerçekleştiriyor. 0-100 km/s hızlanması 10.9 saniye süren aracın son hızı da 180 km/s olarak açıklanmış. 5 ileri düz vitesle geldiğini de ekleyelim.

Yeni Lada X-Ray Cross‘un birde donanımlarına bakalım.
Yazının başında aracın güncel en lüks Lada olduğundan bahsetmiştim. O yüzden çokta abartılacak donanımlar X-Ray Cross da bulunmuyor. Yine de başlıca özelliklerine bakalım.

Yeni Lada X-Ray Cross Donanımları

17 inçlik jantlar (215-50 R17 ebatlı lastiklerle), çift çıkışlı krom egzoz ucu, 8 inçlik dokunmatik mutlimedya ekranı, 4G internet bağlantısı, “X-Ray Cross” logolu ısıtmalı ön ve arka deri koltuklar, hız sabitleyici, arkada usb şarj alanı, dijital klima, 5 farklı sürüş modu, ısıtmalı direksiyon simidi gibi özellikler bulunuyor.

Yeni Lada X-Ray Cross Bagaj Alanı

Yeni X-Ray Cross hakkında temel bilgileri aktardım. Bu araç kendi ülkesinde 663.210 ruble, yani 62 bin TL gibi çok uygun fiyatla satışa sunuluyor. Fakat bu fiyattan Türkiye yollarında bu aracı görmek mümkün olmayacak. Lada’nın bu aracı ülkemize getirme planı şimdilik yoktur. Gelse bile 1.8 litrelik manuel seçeneğiyle saçma sapan fiyatlara (200 bin TL) çıkacaktır. 1.6 litre otomatik versiyonu da vergiler sonrasında 130-140 bin TL altında satılması pek mümkün görünmüyor. Kısacası yeni Lada modellerinin Türkiye pazarında yakın zamanda satılması söz konusu değil. Konu hakkında gelişmelerin takipçisiyiz. Sırada aracın fotoğrafları var.720

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.