Oto Kokpit

Kurucusunu Yaşatan Efsane: Ferrari Enzo, Teknik Özellikleri ve Tarihçesi

Dünyanın en eşsiz araçlarında bugün sizleri Ferrari Enzo ile tanıştıracağım. Markanın kurucusundan ismini alan ve şuan ki fiyatıyla birkaç adet sıfır Ferrari alacak kadar pahalı olan bu otomobili buyurun yakından tanıyalım.

Ferrari Enzo Fotoğrafları

2002 yılında Paris otomobil fuarında 399 adetlik sınırlı üretimle duyurulan Ferrari Enzo, son zamanların en özel Ferrari modellerinden biri olarak tarihe geçti. Ken Okuyama tarafından tasarlanan ve markanın kurucusu Enzo Ferrari’nin adını yaşatan bu özel otomobil üretildiği yıl o kadar ilgi gördü ki Ferrari bu sınırı 499’a çıkardı. Şimdilerde ise özel garajlarda saklanıyor ya da her şehirde kendini göstermiyor. Birazda teknik konuşalım.

Ferrari Enzo Tarihçesi

Ferrari Enzo Teknik Özellikleri
Aracın kalbinde 6.0 litrelik V12 atmosferik benzinli motor yer alıyor ve 660 ps 650 beygir ve 657 nm tork güç sunuyor. Ortadan motorlu Ferrari Enzo, 1255 kilogramlık boş ağırlığındaki araç, 4720 mm uzunluğa, 2035 mm genişliğe ve 1147 mm yüksekliğe sahip. 0-100 km/s hızlanmasını 3.65 saniyede tamamlayıp 350 km/s son hıza ulaştığını da ayrıca belirteyim. Hatta 0-4010 metre mesafesindeki performansı ise 11 saniye.

Ferrari Enzo Kokpiti

Karbon fiber monokok şasiye sahip olan Ferrari Enzo üzerinde 6 ileri yarı otomatik F1 şanzıman bulunuyor. Zamanının Formula 1 teknolojisi ile üretilen süper spor otomobilin daha iyi durması için karbon seramik fren diskleri kullanılmış. Bu arada aracın yakıt deposu da 110 litre. 19 inçlik jantlara sahip Ferrari Enzo için önde 245-35, arkada ise 345-35 ebatlı performans lastikleri sunulmuş.

Ferrari Enzo efsanesini anlatmaya kelimeler yetmez. Fakat aracı teknik açıdan aktardım. Kısaca geçmişine de değindik. Son olarak fiyat konusuna da değineyim. Bu aracı koleksiyonerlerden ya da özel garajlardan satın alınabiliyor. Tabi satışa çıkarsa. İnternette yaptığım araştırmalar sonucunda şuan 2006 model Ferrari Enzo var ve Dubai’de bulunuyor. Üstelik kırmızı renkte ve 15 bin kilometrede. Fiyatı ise 1.9 milyon dolar. Hadi fotoğraf galerisine geçelim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }