Sürücü Kursları Rehberi

Koltuk Havalandırma-Soğutma Sistemi Nasıl Çalışır?

TURKOILMARKET | Madeni Yağlar, Motor Yağ ve Hava Filtreleri, Oto Bakım

Arabaların konforunu artıran belli başlı ögeler vardır. Bir defa klima olmazsa olmazlar arasındadır. Bunun dışında elektrikli, ısıtmalı ve masaj fonksiyonlu koltuklar da yer alıyor. Birde koltuklar için havalandırma ya da soğutma olarak bilinen sistemlerde entegre ediliyor. Özellikle premium araçlarda sunulan koltuk soğutma sistemi sıcak havalarda deri koltukların sırta yapılmasını önlemekle kalmayıp daha rahat seyahat imkanı da sunmaktadır. Peki bu sistem tam olarak nedir ve nasıl çalışır. Buyurun öğrenelim.


Koltuk Havalandırma Sistemi

Koltuk Havalandırma özelliğini genellikle premium araçlarda ek paketle geliyor. F segmentinde ise standart sunulduğu da olur. Eğer daha önce Mercedes’in S serisi kullandıysanız bu özelliğe şahit olmuşsunuzdur. Sistemin amacı sıcak havalarda koltuğun ortam havasıyla daha da sıkıcı hale gelmesini önlemek ve sürüş kalitesini artırmaktır.

Koltuk Havalandırma Nasıl Çalışır?

Peki Koltuk Soğutma Sistemi Nasıl Çalışır?
Sistemin mantığı oldukça basittir. Koltuğun altında ve sırt kısmında küçük pervaneler vardır ve elektrikli sisteme bağlı olarak verilen komutla çalışırlar. Klimadan bağımsız hareket edebilen bu sistem de hava üfleyen küçük fanlar sayesinde oturduğunuz alanda daha serin yolculuğa imkan tanır.

Mercedes Koltuk Soğutma Sistemi

Mercedes-Benz ailesinde bu sistem genellikle kapı iç kısmında, koltuk ısıtma düğmesinin yanında yer alır ve 3 kademe olarak çalışır. Farklı markalarda daha alt veya üst kademe ile de sunulabiliyor. Son olarak bu sistemin kullanıcıyı zararı olmadığını ve araç içerisinde terlemeyi engellediğini belirteyim. Sistemin çalışma mantığı üzerine iki video ekledim. Onları da izleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git