Sürücü Kursları Rehberi

Kilitli Diferansiyel Nedir? Neye Yarar?

Bazı araçlarda bulunan kilitli diferansiyel sistemi motordan gelen gücü tekerleklere eşit olarak dağıtarak yolda kalmaları önlemekte ve aracın kalmış olduğu olumsuz durumlardan kurtulmasını sağlamaktadır. Kilitli diferansiyel sisteminin ne işe yaradığını öğrenmeden önce araçlarda bulunan normal diferansiyel sistemi hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Diferansiyel sistemi; motordan elde edilen gücün tekerlere iletilmesi sırasında görev yapan ve üzerinde daha az güce sahip tekere daha fazla güç gönderme prensibiyle çalışan bir sistemdir. Kilitli diferansiyel sistemi ise bu sisteme ek olarak karlı havalarda ya da tek tekerin havada kalması gibi zor durumlarda gücün yerdeki tekere de iletilmesini sağlayarak görev yapmakta ve aracın bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlamaktadır.

Kilitli Diferansiyel Görevi Nedir?

Kilitli Diferansiyel Sistemi Ne İşe Yarar?

Birçok araç açık diferansiyel sistemi şeklinde inşa edilmiştir. Bu sistem araçların normal yollarda güvenle yol almalarını sağlamakla birlikte bir tekerin havaya kalktığı durumlarda diğer tekerde çekişten düşmekte ve yolda kalma durumu ile karşı karşıya kalınmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşmak istemeyen sürücüler diferansiyel kilidi taktırma yöntemiyle özellikle zorlu koşullarda yaşayanlar ve Off- Road yarışlarında boy gösteren araçlarına bu sistemi uygulatmakta ve kilitli diferansiyel patinaj durumlarında işlev göstererek iki tekerden boşta olan tekerin mekanizmasını kilitlemekte ve şaftın tek mil gibi dönmesini sağlamaktadır.

Diferansiyel kilidi olan araçlar patinaja düşen veya boşta kalan tekerin mekanizmasını kilitleyerek motordan gelen tüm gücün zemindeki sisteme ulaşması prensibiyle çalışan araçlardır. Bu sayede 4*4 araçlar başta olmak üzere kaygan veya tekerin tutunma güçlüğü çektiği durumların kolayca üstesinden gelinebilmektedir.

Kilitli Diferansiyel Sistemi Zararlı Mıdır?

Kilitli diferansiyel sisteminin olası zararları olup olmadığı oldukça merak konusudur. Normal diferansiyel sisteminde olduğu gibi %100 diferansiyel sistemine sahip araçlarda da diferansiyel sistemi güvenli bir sürüş sağlanmasına aracılık etmekte özellikle Off- Road araçların çamurlu ve kaygan zeminde tekerleğin tutuşunun sağlanması açısından kilitli diferansiyel kullanmak zorunluluk arz etmektedir. Bununla birlikte normal yol şartlarında aracın iki tekerinin kayması sonucunda kilitli diferansiyel zararlarıortaya çıkmakta ve özellikle viraj alırken hareket halindeki tekerin kilitlenmesi sonucunda araç savrulmaları ve spin atmaları meydana gelmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git