Oto Kokpit

KIA, Kör Noktaya Yeni Çözüm Üretti

KIA, Kör Noktaya Yeni Çözüm Üretti

Araç güvenliğinde en önemli konulardan birisi de kör noktaların önlenmesidir. Bunun için otomobil üreticileri farklı çözümler üretti ve bunu sürdürmeye devam ediyor. Güney Koreli araç üreticisi KIA’da bu konuda çalışmalarını tamamlayıp yeni modellerinde kullanmak üzere kameralı sistem geliştirdi. Hatta yeni kasa Sorento’da bu sistemi kullanacak. İşte detaylar…


KIA Blind-Spot View Monitor

Kör nokta uyarı asistanları genellikle dış yan aynalara konumlandırılmış küçük ikaz lambalarının uyarısı ile sürücüyü bilgilendiriyordu. Fakat teknoloji gelişti. Artık çok daha hassas sensörler ve kameralar devreye girdi. Hyundai ve KIA tarafından geliştirilen Blind-Spot View Monitor özelliği ile otomobil sürücüleri kör noktaya karşı daha güvenli hale getiriliyor.

Kör nokta asistanları, sürücün yan çaprazında kalan ve yan aynalardan görünmeyen noktalardaki taşıtları algılayıp sürücüyü uyaran sistemdir. Fakat KIA’nın kullandığı BVM özelliği asistan dışında bir nevi araca ikinci sürücü gözü katıyor. Yanlardaki her bir aynaya konumlandırılmış iki farklı kamera ile çalışan sistemde ilk kamera kör noktaya kalan kısmı tararken diğer kamera da sürücünün dijital gösterge ekranına görüntüyü aktarıyor. Sistemin çalışma mantığına daha yakından bakalım.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]