Sürücü Kursları Rehberi

Katalitik Konvertör Nedir? Görevi Nelerdir?

TURKOILMARKET | Madeni Yağlar, Motor Yağ ve Hava Filtreleri, Oto Bakım

Günümüz içten yanmalı motorlu otomobilleri üretilirken olmazsa olmaz parçalardan birisi Katalitik Konvertör‘dür. Küresel ısınma, ozon tabakasının delinmesi derken Uluslararası topluluklar yaşadığımız yer kürenin temiz kalması adına 1975 yılında bir karar alarak üretilen otomobillerde emisyon değerlerini düşürmek adına katalitik konvertör kullanmaya başladılar. Egzozun giriş kısmının biraz ilerisinde bulunan ve olmazsa olmazlardan birisi haline gelen bu parçanın ne olduğunu öğrenmek ister misiniz?

Katalitik Konvertör Görevi Nelerdir?

Katalitik Konvertör, yazının girişinde belirttiğim üzere zararlı egzoz gazlarının oranını düşürür ve motor içerisinde yanan yakıtın dışarı attığı zararlı gazları çevresel normlara uygun dönüşümünü sağlama görevi taşımaktadır. Dizel ya da benzinli fark etmeksizin içten yanmalı motorlu araçlarda bulunur. Üretim bandından bu parça olmadan inemez: İnse bile Euro 6 normlarını karşılamadığı için yollara çıkamaz. Kısacası günümüzde üretilen araçların olmazsa olmazıdır. Fakat daha sonrasında genellikle performans artışı için iptal edilir. Otomobile zarar vermez ama çevreye zararlı gazlar salınmasının önü açılır.

Gelelim görevlerine. Katalitik Konvertörün tek amacı var. O da bahsettiğimiz üzere zararlı egzoz gazlarını daha minimize edip atmosfer için daha zararsız hale getirmesidir. Bunu benzinli ve dizel arabalarda farklı şekilde yapar. Benzinli araçlarda 3 yollu katalitik konvertör bulunur ve karbonmonoksit, hidrokarbonlar, nitro oksit gazlarını zararsız hale getirme görevi görür. Dizel motorlu araçlarda ise Dizel Oksidasyon Katalizörü bulunur ve hidrokarbon ve karbonmonoksiti oksijen ile yakıp su ve karbondioksite dönüştürerek araçtan atımını sağlar. Böylece dizel otomobillerde de egzoz gazı salınım değeri düşürülür. Sonucunda ise çevreye zararlı gazların bırakılması en aza indirgenmiş olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git