Oto Kokpit

Karşınızda Türkiye’nin İlk Elektrikli Zırhlı Aracı “Akrep II”

Karşınızda Türkiye’nin İlk Elektrikli Zırhlı Aracı “Akrep II”

Savunma sanayi konusunda ülkemizde güzel işler başaran OTOKAR firması şimdi de Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracını üretti. “Akrep II” adlı araç Sakarya’daki fabrikada düzenlenen basın toplantısı ile gün yüzüne çıktı. İşte detaylar…


Türkiye'nin İlk Elektrikli Zırhlı Aracı

14. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarında sergilenecek olan Akrep II taktik performansı, yakıt verimliliği, yüksek hareket kabiliyeti ve entegre lojistik sistemleriyle önemli avantajlar sunuyor. Otokar bu araç hakkında fazla bilgi aktarmadı. Fakat öne çıkan bilgiler arasında bu aracın 1 yıl içerisinde hazır olacağı ve hem elektrikli hemde dizel versiyonuyla sunulacağı belirtildi.

Yerli Elektrikli Zırhlı Araç

Akrep II modelinin bataryası 3 saatte tamamen şarj oluyor. Ayrıca 15-20 dakikalık enerji takviyesi ile şarja %20-30 aralığında katkı sağladığı da belirtildi. Akrep II’nin menzili ise 250 kilometre civarında olacak.

Türkiye'nin Elektrikli Zırhlı Araç Akrep II

Konuyla ilgili Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç şunları söyledi: “1994 yılında Akrep isimli bir araç devreye almıştık. Bu, Türkiye’de hafif zırhlı araçta ilk termal kamera kullanan araçtı. Özellikle sınır bölgesindeki geçişlerdeki problemlerimize çözüm bulmak için o tarihlerde Akrep aracımızı devreye soktuk. O Akrep aracı düşük siluetli, sessiz ve 3 kişilikti. Akrep’in imalatını 2000’de bitirdik. Otokar, dünyadaki gelişen trendleri ve değişen ihtiyaçları göz önüne alarak yine çok düşük siluetli, görünmesi az ama yüksek atış kabiliyeti olan bir Akrep platformunu günümüz teknolojisine göre yenileme kararı aldı. Keşif-gözetleme ve ateş destek ihtiyacını karşılamak üzere hazırladığımız bir platform. Hem elektronik keşif hem de cebri keşif uygulamaları için kullanılabilecek. Drone veya robotlarla entegre edilebilecek, ileride otonom görevlendirilebilecek bir araç.”

Yerli Elektrikli Zırhlı Araç Akrep II

Ayrıca şu açıklamalarda da bulundu: “İlk versiyonu Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı olan Akrep II, bize elektrikli araç teknolojisinin askeri araçlara uygulanmasına yönelik bilgi ve tecrübe kazandırırken Türkiye’nin askeri tip elektrikli, hibrit ve otonom araçlar konusunda ilk adımları olacak.”

Akrep II Menzili

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }