Oto Kokpit

Karşınızda Elektrikli Volkswagen Buggy

Karşınızda Elektrikli Volkswagen Buggy

Elektrikli otomobiller dünyası gün geçtikçe genişlemeye ve rağbet görmeye devam ediyor. Markalar bu konuda ciddi çalışmalar sürdürüyor. Yepyeni tasarımla birbirinden özel araçlar gün yüzüne çıkarken otomotiv tarihine damga vurmuş özel arabalarda elektrikli versiyonlarıyla hatırlanıyor. Volkswagen ise efsanevi “Buggy” modelini elektrikli versiyona çevirip karşımıza çıktı. Daha çevreci araçlar mottosuyla hazırlanan ve tamamen elektrikli olan Volkswagen Buggy, 2019 Cenevre otomobil fuarında tanıtılacak.


Elektrikli Volkswagen Buggy

1960’lı ve 1970’li yılların popüler araçları arasında bulunan Volkswagen Buggy‘nin gözde olduğu yıllarda Amerikan buggy modellerinden esinlenilerek hayata geçirilmişti. Yarım asrı deviren Buggy kültürü, modüler elektrikli araç yapısı ile buluştu.

Volkswagen Baş Tasarımcısı Klaus Bischoff, yeni buggy ile ilgili olarak şunları kaydetti: “Buggy, bir otomobilden öte, dört tekerlek üzerinde coşku ve enerji kaynağıdır. Yeni elektrikli buggy, klasik bir aracın, modern bir versiyonunun nasıl görüneceğine dair sağlam bir fikir sunuyor. Her şeyin ötesinde, elektrikli araçların oluşturabileceği duygusal bağı ortaya koyuyor.”

Elektrikli Volkswagen Buggy, az öncede belirttiğim üzere modüler elektrikli araç (MEB) platformu üzerine temellendirilmiş otomobil olup tam elektrikli olarak kullanılıyor. Dış görünüşünde büyük jantlar, off-road tekerleri, krom ön demir, kapısız yapısı ve çift rengiyle öne çıkıyor.

Bu arada Buggy araçlarıyla ilgili birkaç küçük bilgi daha paylaşmak istiyorum. Volkswagen, Buggy araçlarında Beetle şasisi kullanmıştı. Hebmüller ve Rometsch gibi şirketlerin ürettiği özel karoserlere ve Meyers Manx buggy araçlarda benimsenen türden tamamen açık tasarımlara kadar çok sayıda yaratıcı ve bazen kişiye özel çözümler üretilmesine on yıllar boyunca olanak sağlamıştır. Dünya çapında 1980’lere kadar tek seferlik veya düşük hacimlerde yaklaşık 250 bin adet araç üretilmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.