Oto Kokpit

Karbon Kanister Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Karbon Kanister Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Benzin yakıtı, yapısı gereği uçucu ve çok çabuk buhar oluşturabilen bir yakıt tipidir. Benzin buharında oluşan hidrokarbonlar çevre için oldukça zararlıdır. Ayrıca belirli gaz emisyon kriterlerine göre çevreye bırakılması yasaktır.

Karbon Kanister Arızası Nasıl Anlaşılır?

Benzinli araçların depolarında da benzin buharı birikmektedir. Bu buharın toplanıp, yanma odasına gönderilmesini sağlayan parçaya karbon kanister denir. Araç üzerinde emme manifolduna yakın bir yerde bulunan karbon kanister, yakıt buharını, içerisinde bulunan karbon filtreden geçirerek, atmosfere çıkışını engeller ve aracın beyninden gelecek bilgiye göre, yanma odasına iletilmesini sağlar.

Çalışma sistemi ise şu şekildedir. Motorun çalışma durumuna göre, depoda biriken buhar basıncı artar ve ECU’ya bir sinyal gönderilir. Bu sinyal genelde 0.3 bar basınç oluştuğunda gönderilmeye başlanır. Sinyali alan ECU eğer yanma odası sıcaklığı belli bir değerin üzerinde ise, buharın emme manifoldunda bulunan yola sinyal göndererek valfin açılmasını sağlar. Böylece fazla buhar yanma odasında yakılmış olur.

Karbon kanister’in bir kullanım durumu daha vardır. Yakıt tankları tamamen kapalı ve yalıtılmış haznelerdir. Yakıt tüketildiği durumlarda ya da sıcaklık düştüğünde yakıt hacminde azalma olur. Azalan hacimle birlikte tank içinde bir vakum oluşur ve, dışardan bir hava girişi sağlanmazsa tank içeriye doğru büzüşmeye ve kullanım şeklini kaybetmeye başlar. Bu durumun önüne geçebilmek için, karbon kanister içerisine iki yollu valf konulmuştur. Depo basıncı belirli bir değerin altına düştüğünde, valf açılır ve tank basıncı dengelenmiş olur.

Karbon kanister’in arıza yaptığı durumlarda, marşa basıldığında motorun geç çalışması ya da hiç çalışmadığı durumlar olabilir. Ayrıca düzgünce çalışan motor stop ettirildiğinde araç bir süre daha çalışmaya devam edebilir. Bu durumda karbon kanister’in değiştirilmesi gerekir. Görevini yerine getiremeyen karbon kanister, buharın egzoz ile atılmasını sağlar. Bu da aracın egzoz muayenesinden geçememesi demektir. Böyle bir durum yaşandığında da karbon kanister kontrol edilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]