Isı Sensörü Arızası Nasıl Belli Olur?

Isı Sensörü Arızası Nasıl Belli Olur?

Isı sensörü, araçlarda motor sıcaklığını kontrol ederek, bunun sonucunda elde ettiği değerleri motor kontrol ünitesine aktarmakta olan mekanik cihazdır. Motor kontrol ünitesi, bu noktadan sonra bu değerleri işlemektedir ve buna göre motor çalışma zamanlamalarını ve verilerini ayarlamaktadır. Isı sensöründe bir arıza olması, tüm bu sistemde bir aksaklığa neden olacaktır.

Isı Sensörü Arızası

Isı sensöründe oluşmuş bir arıza söz konusu olduğunda, bir teknik servise gitmeniz tavsiye edilmektedir. Eğer aracınızda Isı sensörü bozulmuşsa, araçta aşağıda bahsedeceğimiz belirtiler mevcut olacaktır.Bunların içerisinde Isı sensörünün bozulduğunu gösteren en önemli etmen ise aracın gösterge panelinde yer alan ısı sensörü arıza ışığının yanmaya başlamasıdır.

Isı Sensörü’nün bozulduğu Nasıl Anlaşılır

Isı sensörü’nün bozulduğu, bazı etmenlere göre fark edilebilmektedir. Bunlardan biri, motorda ateşleme zamanının bozulmuş olmasıdır. Bu bozulmanın neden ise motor ateşleme zamanının, ilgili verileri Isı sensöründen almakta olmasıdır. Bu sensörden gelen verilerde herhangi bir hata ya da yanlışlık mevcutsa, motor soğuk ya da sıcak durumdayken yeterli zamanlarda ateşleme işini yapamamaktadır. Bu çerçevede eğer motor ısısı düşmüşse, ateşleme için gereken zaman da artacaktır.

Isı sensöründe yaşanan bir sorunun göstergesi ise yakıt püskürtme zamanının dengesini kaybetmesidir. Bunun nedeni, yakıt ve ateşleme sistemlerinin birbirleriyle adeta bütünleşik bir yapıda olmasıdır. Yakıt püskürtme miktarı araç ısısına göre ayarlandığı için, Isı sensöründen gelen yanlış ya da hatalı bilgiler, bu sistemi de etkileyecektir. Bu çerçevede rölanti problemleri ve araçta stop etme durumları meydana gelmektedir.

Eğer ısı sensörüne hızlı bir şekilde bakım yaptırılmazsa, aracın içerisinde bulunan enjektörler, bujiler ve diğer parçalarda yıpranma ve zarar meydana gelme riski artacaktır. Bu nedenle bir arıza olduğunu fark ettiğiniz an, bir teknik servise gitmeniz özellikle tavsiye edilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.