Oto Kokpit

İkinci El de Fiyatlar Düşmeye Başladı! – Şimdi Araç Alma Zamanı Mı?

İkinci El de Fiyatlar Düşmeye Başladı! – Şimdi Araç Alma Zamanı Mı?

İkinci el otomobil fiyatlarında düşüş başladı. 2019 yıldan beri sıfır ve ikinci el otomobil fiyatları durmaksızın arttı. 2022 Temmuz sonrası pik yapan fiyatlar hem ÖTV söylentisi hem de galerilere gelen 6 ay ve 6 bin km sınırından dolayı durgunluk başladı. Peki bu düşüşler devam edecek mi? Şimdi araç alma zamanı mı?

Şimdi Araç Alma Zamanı Mı?

İkinci El de Fiyatlar Düşmeye Başladı!

İkinci el otomobil fiyatları Temmuz ayında tam anlamıyla zirve yaptı. Ağustos ayında düşüş beklenirken sıfır araçlara gelen zam sonrası ikinci el içinde artış beklentisi oluştu. Fakat ÖTV indirimi söylentisi piyasaya ilk darbesini vurdu. Sonrasında galeriler için aldıkları aracı 6 bin km dolmadan ve 6 ay süresi tamamlanmadan satışı yasaklandı. Böylece otomotiv sektörüne bir ikinci darbe daha geldi?

Ağustos ayının ikinci haftasında ikinci el otomobil fiyatları belirgin oranda düşmeye başladı. Ortalama %10-15 arasında fiyatlar düştü. Ayrıca araç alımında pazarlık aralığı da arttı.

Şimdi Araç Alma Zamanı Mı?

Peki şimdi araç alma zamanı mı? Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki otokokpit.com olarak şuan söyleyeceklerimiz yatırım tavsiyesi değildir.

Son iki hafta da sıfır otomobil fiyatları Temmuz ayına göre %5 artmış olsa da ikinci el otomobil fiyatları ortalama %10-15 aralığında düştü. Daha ne kadar düşer bilinmez. Çünkü kurda ciddi düşüş yaşanmıyor ve mevcut ortamda uzun bir süre daha düşeceğe benzemiyor. Hatta ilerleyen aylarda kur artabilir.

Şuan ikinci el otomobil sektöründe küçük bir kaos hakim. Bir tarafta aracını değiştirip yükseltmek isteyenler var. Bir tarafta yeni araç alıp bir süre beklemekte olan ama sıkı pazarlıkçılar var. Bir tarafta ise ortamdaki kaostan dolayı elindeki fazla aracı satmak isteyen bireysel satıcılar var. Güncel araç satış fiyatları Haziran sonu Temmuz başı fiyatlarına gelmemiş olsa da belirgin bir düşüş var. Ayrıca son yıllarda araç fiyatları asla geri gelmedi. İlerleyen günlerde ve aylarda ise enflasyonun daha fazla tırmanıp Dünya genelinde genel fiyatların artması büyük oranda öngörülüyor. Bu yüzden şuan ki durgunluk tam bir fırsat ortamı oluşturdu. Kısaca şimdi araç alma zamanıdır. (Ağustos 2022)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

S.S.S

Güncel araç satış fiyatları Haziran sonu Temmuz başı fiyatlarına gelmemiş olsa da belirgin bir düşüş var. Ayrıca son yıllarda araç fiyatları asla geri gelmedi. Bu yüzden şuan ki durgunluk tam bir fırsat ortamı oluşturdu. Kısaca şimdi araç alma zamanıdır.