Oto Kokpit

İkinci El Araba Fiyatları 2019 Yılında Düşer Mi?

Son bir yıl içerisinde ekonomimiz ciddi kayıp verdi. Paramızın dolar ve euro karşısında değer kaybetmesi ve araç için alınan yüksek vergilerde üstüne eklenince işin içinden çıkılmaz hale geldi. Sıfır araba fiyatları çok yüksek seviyelere ulaştı. Fakat Kasım ayına geldiğimizde kur biraz dinginleşti ve ÖTV’de düşüş yaşanınca sıfır araçların fiyatı da düştü. Bununla birlikte ikinci el otomobil fiyatları da bu durumdan direkt etkilendi. Peki bu düşüş 2019 yılında devam eder mi?


İkinci El Araba Fiyatları Düşer Mi?

Bunun için bir şeyler söylemek pek mümkün değil. Çünkü piyasadaki belirsizlik devam ediyor. Evet, iki ay öncesinde sıfır arabalar fiyatlarına müdahale edildi ve bunun etkisi Aralık ayında görüldü. İkinci el otomobil fiyatları hem mevsimden dolayı hemde ÖTV indiriminden etkilenerek düşmeye başladı. Fakat 2019 yılı içerisinde bu sürecin devam edip etmeyeceği net değil.

Kur Belirleyecek
Dolar ve euro’nun daha alt seviyelere düşme durumu gerçekleşirse sıfır araba fiyatları düşecektir. Talep sıfır araçlara kaydığı taktirde ikinci el otomobillerinde değeri düşmeye devam edecektir. Tabi kurla birlikte ülkemizin ekonomik durumu da fiyatlar üzerinde belirleyici olacaktır. Ekonomik iyileşme devam ettiği sürece sadece otomobil de değil birçok alanda fiyat dengesi yerini bulacaktır.

Buraya kadar aktardıklarım pozitif taraftı. Negatif tarafa bakacak olursak önümüzde 2019 Yerel Seçimleri var. Mart ayında yapılacak olan seçimlere kadar piyasa koşulları belli denge de tutulacak. Henüz 2019 model otomobil fiyatları belli olmadı. Güncel indirimler devam ettiği sürece sıfır araçların fiyatları büyük sıçrayış yapmayacak ve sıfıra olan talep birkaç ay daha devam ederse ikinci el araba fiyatları düşecek. Fakat Mart sonrası için büyük belirsizlik var. ÖTV’de yapılan indirimler devlet kasasından indirim anlamına geliyor. Seçim sonrası ÖTV oranları eskiye döndüğü taktirde sıfır araçların değeri yine artacak. İster istemez ikinci el araba fiyatları da artmaya başlayacak.

İkinci senaryo bana daha yakın geliyor. Sizin düşünceleriniz nedir?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }