Oto Kokpit

İkinci El Araba Alırken Yapılan 5 Büyük Hata

Otomobil sahibi olmak birçok bireyin isteğidir. İmkanı olanlar sıfır araçlara yönelirken bütçesi kısıtlı olan alıcılarda ikinci el arabalara yöneliyor ve son zamanlarda ikinci el sektörü ciddi oranda değer kazandı. Özellikle sıfır arabaların fiyatları çok yüksek olduğu için 2. el daha çok ilgi görmeye başladı.

İkinci el araçların fiyat açısından cazip olmasının yanı sıra kullanılmış araç alacak olmanın endişesi de her alıcının düşünceleri arasındadır. Her alışverişin belirli prosedürü olduğu gibi 2. el araç alım satımında kendine göre kuralları vardır. Bunlardan habersizseniz hata yapabilirsiniz. İkinci el otomobil alırken hem satın almadan önce hem de satın alma esnasında yapılan 5 büyük hatayı bu yazı da kaleme aldık. Hadi onlara bakalım.

1- Aracı yeterli derece de incelememek: İkinci el araba alırken genellikle araç sahibi olmanın heyecanı ile kullanıcılar alacağı otomobili pek incelemez. Alıcı belli başlı noktalara baktıktan sonra daha sonra maddi açıdan can yakacak kısımları kaçırır.

İkinci El Araba Alırken Yapılan Hatalar

2- Ekspertiz yaptırmamak ya da aracı ustaya baktırmamak: İlk maddenin daha kötüsü alınacak aracı iyi bir kontrolden geçirmemektir. Araba çok yaşlı değilse hemen her ilde ekspertizler var ve burada aracın genel durumunu mutlaka baktırmak lazım. Bunu yapmayan kişiler daha sonra sanayi de derin dostluklara yelken açıyorlar.

3- Otopark ücretlerini sorgulatmamak: Araç satışında artık vergi ve ceza borçları yatırılmadan devir yapılamıyor. Fakat otopark ücretleri bu kapsam değil. Yani sistemde görünmüyor. Plakaya yazılan park ücretleri daha sonra karşınıza gelebilir. Aracı almadan önce herhangi park görevlisine aracın plakası üzerine yazılan ücretleri mutlaka sorgulatın.

4- Para alışverişini güvensiz ortamda yapmak: Noter işlemlerinden önce ücretin ödendiği alışverişler olabiliyor. Banka yoluyla bilgi notuyla aktarımlarda pek sorun yaşamazsınız. Fakat elden ödenen ücretler de canınız yanabilir. Art niyetli kişilerin kurbanı olabilirsiniz.

5- Araba hakkında yeterli araştırma yapmamak: İkinci el otomobil alırken yapılan en büyük hatalar arasında çokça yapılan yanlışlardan birisi de alınacak araç hakkında daha önceden detaylı araştırma yapmamaktır. Tasarımını, donanımını ya da başka bir noktasını severek araç alınmaz. Mutlaka artısı eksisi değerlendirilmeli. Artık internet çağındayız ve araba hakkında kullanıcıların tecrübelerini okumalıyız. Yedek parça ve servis durumunu araştırmalıyız. Aksi taktirde yaşayarak bu durumu tecrübe edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Berkay Ezine dedi ki:

    Bunlara dikkat etmiyordum. Bu saaten sonra daha temkinli olacağım

  2. Ufuk Sülü dedi ki:

    Faydalı ve yararlı bir içerik olmuş

] }