Oto Kokpit

IKCO Samand Alınır Mı? Teknik Özellikleri ve Donanımları

IKCO Samand Alınır Mı? Teknik Özellikleri ve Donanımları

İran merkezli üretilen ve ülkemizde bir dönem az da olsa ilgi gören IKCO Samand, piyasada pek tutunamadı. Tabi bundan dolayı ikinci elde uygun fiyata satılan otomobillerden birisi oldu. Otomotiv sektöründe fiyatların zirve yaptığı bu dönemde Samand da düşük bütçenin tercihleri arasına girdi. Aracın kronik sorunlarına, donanımlarına, teknik verilerine ve merak edilen birçok detayına bu yazıda değindik. Buyurun yazının devamında geçelim.


İkinci El IKCO Samand

IKCO aslında Iran Khodro Corporation kısaltması olup 1962 yılında kurulan eski bir firmadır. Samand modeli ise 2003 yılında Fransız şirket Peugeot ile ortaklık sonucu ortaya çıkmış araçtır. Alt yapısı Peugeot 405 modeline dayanan bu araç Türkiye pazarına 2008 yılında girdi. Yerli üretim mantığıyla ortaya çıkan Samand için kullanılan parçaların 5’te 4’ü İran’da üretildi. Peugeot ortaklı olduğu için IKCO Samand parça konusunda büyük sıkıntı oluşturmayan araç oldu.

IKCO Samand Alınır Mı?

IKCO Samand Teknik Özellikleri

Samand, klasik birçok otomobil gibi önden çekişli olup motoru da önde bulunuyor. Araçta motor olarak ise 1.6 litrelik PSA grubunun TU5JP4 kodlu ünitesi yer alıyor.

Motor: 1.6 litre 16 valf 4 silindirli 112 ps 110 beygir 142 nm tork (atmosferik benzinli)
Şanzıman: 5 ileri manuel
Performans: 0-100 km/s: 11.2 saniye – Maksimum hız: 190 km/s
Yakıt Tüketimi: Şehir içi / Şehir Dışı / Ortalama: 8.6 / 5.6 / 7.6
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 4502 mm / 1460 mm / 1720 mm
Bagaj Hacmi: 500 litre
Yakıt Tankı: 66 litre
Boş Ağırlık: 1220 kg

IKCO Samand Teknik Özellikleri

IKCO Samand Donanımları

Samand almanız için en geçerli sebeplerden birisi de donanımı oluyor. Bu araçta 185/65 R15 ebatlı lastiklerle 15 inçlik jantlar, ön sis farı, arka park sensörü, elektrikli ön ve arka camlar, tabi ki hidrolik direksiyon, klima, yol bilgisayarı, elektrikli ayarlanabilir ön koltuklar, ön kol dayama, alarm, sürücü hava yastığı, EBD destekli ABS, merkezi kilit gibi birçok özellik bulunuyor. Hatta bu araçta bulunan alarm sistemi şifreli olarak devreye alınıp çıkarılabiliyor. Şifresiz aracı çalıştıramama özelliği de bulunuyor.

IKCO Samand Donanımları

IKCO Samand Alınır Mı?

IKCO Samand, Türkiye’de ikinci eli zayıf bir araç. Donanımı ve modeli itibariyle kendinden 10 yaş büyük araçlarla aynı fiyata satılması onu cazip kılıyor. Tabi Peugeot alt yapısının nimetlerini motor ve yürüyen aksam kısmında sorun çıkarmıyor. Fakat kaporta ve trimlerde hızlı tedarik sorunu yaşayabilirsiniz. Bu sorunu da çıkmacılarla aşabilirsiniz.

IKCO Samand Kokpiti

Son olarak IKCO Samand büyük ön yargılar içeren ama piyasa itibariyle fiyatı uygun bir araç. Aracı satın alırsanız hızlı satmanız zor olur. Sizlerin de IKCO Samand hakkında tecrübeleriniz olduysa yorum olarak belirtebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }