Oto Kokpit

Hyundai İ20 1.4 CRDi Jump (Dizel-Manuel) İncelemesi

B segmentinde birçok aracın incelemesini Oto Kokpit’e ekledim. Fakat Hyundai İ20 ile bir türlü baş başa kalamamıştım. Sonunda inceleme fırsatı buldum. Kendisi ile 500 kilometreye yakın yolculuk yaptım. Hem şehir içi hemde şehir dışı yolculukta bulundum. 1.4 litrelik turbo dizel motorlu ve Jump donanım paketine sahip bu araç hakkında birçok tecrübe edindim. Buyurun yazının devamına geçelim.

Hyundai İ20 1.4 CRDi Jump

Test aracımız 2017 Model Hyundai İ20 olup 1.4 CRDi motor versiyonuna ve Jump donanım paketine sahipti. Kendisi ile 490 kilometre yolculuk yaptım. Tecrübelerimi aktarmadan önce aracı daha yakından tanıyalım.

Kaputun altında 1.4 litrelik 90 ps 240 nm tork güç üreten motor bulunuyor. 6 ileri vitese sahip olan Hyundai İ20‘nin fabrika verilerine göre ortalama tüketimi 4.1 litre ve yakıt deposu da 50 litre.

Hyundai İ20 1.4 CRDi Jump İncelemesi

Jump donanımında ise 195-55-16 ebatlı lastiklerle gelen 16 inçlik jantlar, arka park sensörü, manuel klima, hız sabitleyici ve sınırlayıcı, yokuş kalkış desteği, usb-aux girişi, gündüz sürüş farı gibi özellikler yer alıyor. Şimdi inceleme kısmına geçebiliriz.

Hyundai İ20 1.4 CRDi Jump Artıları

* İ20 dizelin 6 ileri şanzımanla gelmesi büyük avantaj. Böylece şehir dışında araç hem sakin ilerliyor hemde yakıt tüketimine avantaj sağlıyor. Ayrıca geçişlerde oldukça karakterli. Manuel şanzıman kullanmayı sevenler keyif alacaktır.

* Kullandığım araç Jump paketinin opsiyonlu versiyonuydu. Bundan kaynaklanıyor mu bilmiyorum ama koltukları sınıfındaki diğer araçlara göre gayet iyiydi. Diğer rakipleri kadar yormuyor. En azından Clio, Fabia, Rio gibi rakiplerinden daha iyi hissettirdi.

Hyundai İ20 1.4 CRDi Jump Kokpiti

* Ses sistemi de standart haline göre gayet tatminkar şekilde dinlenebiliyor. Alt ve düşük seviyede baslar iyi olmasa da biraz açınca daha fazla keyif alıyorsunuz.

* İ20 modelinin en sevdiğim kısmı malzeme kalitesiydi. Sınıfındaki çoğu rakibinden çok daha kaliteli malzemeler kullanılmış. Fransız rakiplerinden çok daha iyi olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Ibiza ve Fabia’dan da birçok noktada malzeme kalitesi başarılı duruyor.

* Hyundai İ20’nin yol dengesi de oldukça başarılı. 130-140 km/s hızlara çıktığınız zaman B sınıfı araç gibi hissettirmiyor. Yerle teması oldukça başarılı ve güven verici.

2017 Hyundai İ20 1.4 CRDi Jump Dizel

* Aracın kalkışı pek etkileyici olmasa da ara hızlanması gayet başarılı. “Artık vites düşmem gerekli” dediğiniz yerde bile toplamasını biliyor.

* Hyundai İ20 1.4 CRDi ile yaptığım yolculukta en sevdiğim noktalardan birisi de yakıt tüketimi oldu. Benzinin Motorinden daha ucuz hale gelmeye başladığı bugünlerde karma tüketimde 32 kuruş yakıt tüketimi gayet uygun. 490 kilometre boyunca standart kullanımda elde ettiğim veridi. İçinde İstanbul trafiği de dahildir. Uzun yolda 100-110 bandında bunu çok daha seviyelere çekebilirsiniz.

* Son olarak arka diz mesafesi demek istiyorum. B sınıfı bir araca göre arkadaki diz mesafesi yeterli seviyede olduğunu gördüm.

Hyundai İ20 1.4 CRDi Jump Diz Mesafesi

Hyundai İ20 1.4 CRDi Jump Eksileri

– İkinci viteste gücün tam aktarılmamasından kaynaklı sarsıntı biraz canımı sıktı. Sert kalkış yaptınız ve devirli kullanmak istiyorsunuz. 1’den 2’ye çekip tam gaz yapıp devam etmek istediğiniz esnada gücü biraz kesip toparlanması can sıkıcı oluyor. 3-4-5-6. viteslerde bu durum söz konusu değil.

– Her ne kadar Hyundai İ20 kaliteli malzemelerle donatılmış olsa da süspansiyonları sert buldum. Temiz zeminde can sıkıcı olmuyor ama biraz çukuru ya da bozuk zemini gördü mü aşırı rahatsız edici hale dönüşebiliyor.

Kalkış performansı 240 nm torkun altında kalıyor. Aracın sahip olduğu motora göre ilk kalkışta tatmin edici ivmelenme yapmasını beklersiniz. Fakat istenileni pek vermiyor. Fakat üst viteslerde gayet güzel yürüyor.

Hyundai İ20 1.4 CRDi Jump Dizel Manuel

– İ20’yi kullanırken altıncı vitesin yerini bulmada ilk etapta zorluk yaşayabilirsiniz. Biraz sağ köşede kaldığı için her geçişte biraz daha özenli atmanız gerekiyor.

Direksiyonun biraz küçük olmasını isterdim. Birçok noktasını beğendiğim bu aracın direksiyonu da Fabia, 208 ya da Polo gibi biraz daha minimal olmasını isterdim.

– Hyundai İ20’nin sevmediğim yönlerinden birisi de yol sesini içeri alması oldu. Kışlık lastikler üzerinde olduğu için ekstradan bir uğultu oluyor ama buna ek olarak yol sesi de ekstradan rahatsız edici oluyor. Buna ek olarak rüzgar sesi, motor sesi gibi negatiflikler de var. Özellikle motor sesi yüksek. Sanırım yalıtımın zayıf olması bunda büyük etken oluyor.

Hyundai İ20 1.4 CRDi Dizel Teknik Özellikleri

Sonuca gelecek olursak, Hyundai İ20‘yi 1.4 litrelik dizel motoru ve Jump donanımı ile almak isteyenlere tavsiye ederim. İncelediğim araçtaki gibi ek donanımlı ikinci elini bulursanız kaçırmayın derim. Hem sürüşü hem yakıt tüketimi hemde malzeme kalitesi ile B segmentinde alınası en mantıklı araçlardan birisi olarak görüyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }