Oto Kokpit

Hyundai Excel (X2) Alınır Mı? Teknik Özellikleri ve Donanımları

Hyundai Excel (X2) Alınır Mı? Teknik Özellikleri ve Donanımları

Bütçeniz kısıtlı ve ayağınızı yerden kesecek otomobil arıyorsanız Hyundai Excel tercih sebebiniz olabilir. Çeyrek asrı devirmiş bu araçlar Türkiye yollarında hala düşük bütçeye hitap eden ikinci el otomobiller arasında bulunuyor. alınabilecek araçlar arasında yer alıyor. Üstelik otomatik versiyonu da bulunuyor. Bulunması zor olsa da otomatik şanzıman seçeneğinin dahi olduğu Hyundai Excel hakkındaki detaylara geçelim.


Hyundai Excel Kronik Sorunları

Hyundai Excel‘in sektöre lanse edilmesi 1985 yılındaki X1 koduyla kasasıyla olmuştu. Türkiye yollarında satılan X2 kodlu kasasının üretimi ise 1990 yılında gerçekleşmişti. Ülkemize de 1991-1994 arası versiyonları getirilen aracın 5 kapı sedan, 3 kapı ve 5 kapı hatchback tipleri bulunuyor. Motor seçenekleri arasında ise 1.3 litre ve 1.5 litre motorlar yer alıyor. Ülkemizde ise 1.5 litre motoru var.

Hyundai Excel Teknik Özellikleri

1.5 Hatchback
Motor: 1.5 litre 87 ps 86 beygir 123 nm tork (atmosferik benzinli)
Şanzıman: 5 ileri manuel – 4 ileri otomatik
Performans: 0-100 km/s: 12.1 – 13.8 saniye – Maksimum hız: 172 – 161 km/s
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 4100 mm / 1385 mm / 1607 mm
Bagaj Hacmi: 323 litre
Yakıt Tankı: 45 litre
Boş Ağırlık: 960 – 990 kg

Hyundai Excel Alınır Mı?

1.5 Sedan
Motor: 1.5 litre 87 ps 86 beygir 123 nm tork (atmosferik benzinli)
Şanzıman: 5 ileri manuel – 4 ileri otomatik
Performans: 0-100 km/s: 12.0 – 13.7 saniye – Maksimum hız: 172 – 161 km/s
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 4275 mm / 1385 mm / 1607 mm
Bagaj Hacmi: 325 litre
Yakıt Tankı: 45 litre
Boş Ağırlık: 950 – 980 kg

*Teknik veriler automobile-catalog.com sitesinden alınmıştır.

Hyundai Excel Donanımları

Hyundai Excel, kendi kategorisinde donanım olarak Renault 9, Tofaş Şahin/Doğan, Ford Escort gibi rakiplerine göre biraz daha özellik sunuyor. Donanımlı bir Excel’de; 13 inçlik teneke jant, hidrolik direksiyon, 4 cam otomatik, manuel klima, merkezi kilit, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu gibi özellikler yer alıyor.

Hyundai Excel Donanımları

Hyundai Excel Alınır Mı?

TOFAŞ grubunun 70-80 bin TL’yi gördüğü güncel ikinci piyasasında temiz bir Excel almak mantıklı adım olabilir. Bu aracın satışı tabi ki bir TOFAŞ kadar hızlı değil. Ama düşük bütçelerde sorunsuz binilecek araçlardan birisidir. Yine de aracı almadan önce dikkat etmeniz gereken hususlar var. Sonuçta 30 yaşına yaklaşmış bir otomobilden bahsediyoruz. En genci 1994 model ve çeyrek asrı devirmek üzere olduğunu göz önüne aldığımızda çürük, birçok kaza vakası, önemli parçalarında arıza vermesi olasıdır. Ayrıca çoğu LPG’li olduğu içinde ekstradan sorunlarda çıkabilir. Birde otomatik şanzımanlı versiyonları var ki onlara daha özenli bakarak almalısınız.

Hyundai Excel Servis ve Yedek Parça Durumu

Hyundai Excel de bulunan 1.5 litre benzinli motordan birçok Hyundai ustası anlar. Yedek parça konusunda ise kaporta parçaları haricinde diğer parçaları gayet uygun fiyata satılmaktadır. Özellikle belirtelim, tamponu pahalıdır. Cam otomatiğine dikkat edin. Onun da fiyatı biraz yüksek. Bunların dışında yedek parça konusunda sizi üzecek bir araç değil.

Ayrıca Hyundai Excel‘in LPG’li versiyonlarında ateşleme sorunu, benzin otomatiği arızası görünüyor. LPG ayarsızlığından dolayı da tekleme yaşanabiliyor. Birde Otomatik şanzımanlı versiyonunda sorun yaşayabilirsiniz.

Kısaca satın alacağınız Excel bakımlı ve temiz olmalı. Bu araçlarda çürük olayı belirmiştir. Dışta görünmese de aracın altında çürükler olabilir. Ayrıca iç trimlerine dikkatlice bakınız. Size masraf açacak yerleri belirleyip pazarlık kısmına dahil edin. Hyundai Excel alacak takipçilerimize hayırlı olsun deyip kazasız sürüş diliyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }