Oto Kokpit

Honda’nın Otonom İş Aracı ile Tanışın

Otomotiv endüstrisi her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Teknolojik yenilikler artık otonom sistemler ve elektrikli araçlar üzerine dönmeye başladı. Bu konuda Japon üretici Honda‘da üzerine düşeni yapıyor. Fakat o rakipleri gibi otomobil değil de daha işlevsel araçla karşımıza çıktı. Önümüzdeki ay yapılacak olan CES (Tüketici Elektroniği Fuarı)’te Otonom İş Aracını tanıtacak. Tarımdan sağlığa, madenden ağır kış koşullarına kadar çok çeşitli alanlarda kullanılacak olan bu elektrikli ATV, kendi başına büyük işler başaracak.

Honda Autonomous Work Vehicle Tarım

Honda, 2018 CES’te tanıtmış olduğu 3E-D18 konsept modelini bu sene Autonomous Work Vehicle adıyla tam işlevsel olarak 2019 CES‘te tanıtacak.

Honda’nın Autonomous Work Vehicle adlı projesinin teknik verilerine baktığımızda 4×4 olarak her türlü arazi koşulunda hareket etmek için tasarlanan araç; 194 cm uzunluğa, 111 cm genişliğe, 90 cm yüksekliğe ve 350 kilogram boş ağırlığı sahip olup 454 kilogram yük taşıyabiliyor. Ayrıca 590 kilograma kadar da çekme kapasitesi bulunuluyor.

Otonom sisteme sahip olan Honda’nın iş aracı birçok amaçla kullanılabiliyor. Bunlar arasında;

Maden ocağında, inşaat sahasında, tarım alanlarında ve birçok dar bölgelerde kısa mesafe yük taşımacılığı,

Honda Autonomous Work Vehicle

İtfaiye ve sağlık personelleri için zorlu koşullarda sağlık ekipmanlarının taşınması ve bir bölgeye insansız ulaştırılması,

Üzerine takılan aparatlar sayesinde kar temizliği, tarım ürünlerinin toplanması, küçük çaplı kazı işlerinin yapılması gibi birçok hizmeti sunabiliyor.

Kısaca Honda, insansız çalışma sahası için bir adım atmış. Böylesine işlevsel araçlar hayatın her alanını kolaylaştıracak. Tabi bununla birlikte insana olan ihtiyaçta azalmaya devam edecek. İşsizlik artacak.

Sizce otonom sistemler insanlık için ne kadar gerekli?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }