Oto Kokpit

Honda VCM Nedir? Nasıl Çalışır?

Honda VCM Nedir? Nasıl Çalışır?

Otomobil sektörü, her geçen çağda daha çok gelişme göstermektedir.  Gelişen sektörle beraber pek çok yeni tasarımda motor karşımıza çıkmaktadır. Aracın hareket edebilmesi için, gerekli gücü sağlamakta olan motorlar, teknolojinin ilerledikçe daha çok verim alınabilmesi ve daha az yakıt sarfiyatı yapması için pek çok çalışmaya konu olmaktadır. Bunlardan bir tanesi de VCM (Variable Cylinder Management) ya da Türkçe adıyla Değişken Silindir Yönetimi olmaktadır. Bu sistemde amaç, motordan alınan verim arttırılırken, yakıt tüketimi de azaltılmak amaçlanmaktadır.

Honda VCM Nedir?

Honda‘nın kullandığı bu sistemde sürücü, yaklaşık olarak yüzde 10 oranında bir yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Bu sistemde eğer sürücü motor gücüne ihtiyaç duyarsa, motor tam gücüyle performans sergilemektedir. Yine aynı şekilde eğer güç kaybına ihtiyaç duyulursa, sistem bunu otomatik bir şekilde gerçekleştirmektedir. Söz konusu sistemin devreye girmesi ve çıkması, oldukça kısa bir sürede gerçekleşmektedir.

Araçlar, sürüş esnasında her zaman tam performans göstermesi gibi bir zorunluluk yer almamaktadır. Yönetim sistemi de bu noktada devreye girmektedir. Böylece motorun devri, sürüş hızı, torku, dişlisi gibi pek çok unsuru her an kontrol ederek, silindirlerin devreden çıkacağı anı belirlemektedir. Bu sayede kullanılmakta olan yakıttan da tasarruf sağlanmaktadır. Sistem, bu işlemi sürücüye fark ettirmeyecek bir şekilde, konforu önlemeden gerçekleştirmektedir.

Araçlarda motor yönetimi, bir kısım silindirlerin kapatılmasıyla, kalan gaz kelebeği açıklığını arttırmaktadır. Böylece tüm silindirlerin beraber ortaya çıkardıkları tork korunabilmektedir. Ateşleme zamanında da, o an çalışır vaziyette olan silindirlerde, değiştirilmiş gaz kelebeği girdisini barındıracak tarzda ayarlanma gerçekleştirilmektedir.

Bu çerçevede sistemin sürücüye vermekte olduğu başlıca fayda, yakıt sarfiyat miktarını düşürmektedir. Sarfiyat, sürücünün kullanımına bağlı olarak değişmektedir. Bu oran, yüzde 7 ile 20 arasında olmaktadır. Aynı zamanda araçlarda emisyon oranı da düşmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

[single_loop]