Oto Kokpit

Hırsızlar Elektrikli Araçların Pillerine Gözlerini Diktiler!

Hırsızlar Elektrikli Araçların Pillerine Gözlerini Diktiler!

Otomotivdeki teknolojik değişimler yaşam içerisindeki pozitif ne negatif olguları da değişime uğratıyor. Mesela hırsızlık. Amacı bir otomobildeki değerli parçaları çalmak olan şahıslar genellikle sürücünün değerli eşyalarını çalmaya yönelir. Uzun bir sürede araç teypleri çalınıyordu. Son zamanlarda ise multimedya ekranları çalınmaya başlamıştı. BMW’nin NBT ekranları buna en büyük örnektir. Fakat hırsızlar son günlerde hibrit ve elektrikli araçların pillerine odaklandı. Geçtiğimiz günlerde bir Prius sürücüsünün başına gelen hırsızlık olayı bu durumu ortaya çıkardı. İşte detaylar…


Elektrikli Araçların Pilleri

Elektrikli ya da hibrit otomobillerin en büyük handikaplarından birisi hiç şüphesiz pilleridir. Birçok marka bu tarz araçlarını satışa sunarken uzun süreli pil garantisi sunmaktadır. Tabi bunu yapmayanlarda var ve garanti süresini ve ömrünü tamamlamış pillerin değişmesi kaçınılmaz son oluyor. Bu sefer de tüketici ciddi maliyetlerle karşılaşıyor. Her birey de bunun altından kalkamadığı için son zamanlarda elektrikli araçların pillerinden kaynaklı olduğunu düşündüğüm bir karaborsa ortamı oluşmuş.

Bu düşüncemin sebebi geçtiğimiz günlerde Kaliforniya’da yaşayan ve 2017 model Toyota Prius sahibi bir kadının başına gelen hırsızlık olayıdır. Kadın sürücünün aracı park halindeyken arka koltuk altındaki alan sökülüp bataryaları çalınmış. Hırsız, aracın multimedya ekranı veya diğer parçalarına el sürmemiş. Sizce çalınan bu parçalar nereye gidiyor? Evet, bataryası biten bir başka hibrit araca takılıyor. İşin fatura kısmına geldiğimizde ise yeni pillerin bu mağdur araca takılması 5 bin ila 10 bin dolar arasında değişiyor. Kısaca hibrit ya da elektrikli araç sahibiyseniz aracınızın güvenliğini ihmal etmeyin ve sigorta işlemlerini asla arka plana atmayın.

Toyota Prius Hırsızlık

Etiketler:

Yorumlar
  1. Alperen Şahin dedi ki:

    Hırsızlarda neye göz dikeceğini şaştı iyice

  2. sadık ince dedi ki:

    yok artık dedirticek haber

  3. murat dedi ki:

    gerçekten gına geldi şu hırsızlardan zaten