Sürücü Kursları Rehberi

Hindistan, Şehir Kirliliğini Azaltmak İçin Araç Kısıtlamasına Gidiyor

2018 Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi Dünyanın en kirli 10 şehri arasında yer alıyordu. Şehirde artık nefes almak bile sıkıntılı hale gelmiş durumda. İnsanlar maskelerle dolaşır hale gelmiş. Bu durum o kadar ciddi haldeki son üç yılın en yüksek seviyesine ulaşan kirlilikten dolayı okulların kapatılmasına kadar varmış. Hindistan, ağırlıkla araçların neden olduğu çevre kirliliğinden dolayı bu sorunu aşmak adına trafikte araç sınırlandırması uygulamasına gidiyor.


Hindistan Şehir Kirliliği

Araçlardan yayılan egzoz gazları çevreye zarar vermeye devam ediyor. Bazı şehirlerde önü alınmazsa geri dönülmez hasarlara yol açacak kadar ciddi seviyelere ulaştı. Yeni Delhi, en kirli şehirler arasında yer aldığı için yaşanan çevre sorunlarından dolayı yetkililer ağır önlemler almaya başladı.

Hindistanlı yetkililerin aldığı tedbirlere göre şehirde kamu araçları haricinde kısıtlamaya gidilecek. Konuyu açacak olursak yapılacak uygulama kapsamında haftanın tekli günlerinde sonu tek olan plakalı araçlar, çift günlerinde ise çift plakalı araçlar trafiğe çıkacak. Böyle bir uygulama ile her gün 1.2 milyon civarı araç trafiğe çıkmamış olacak. Bu yöntem çevre kirliliğini ne kadar azaltacak bekleyip göreceğiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git