Oto Kokpit

Front Cross Traffic Assist Özelliği Nedir?

04.05.2019
Front Cross Traffic Assist Özelliği Nedir?

Otomobil sürüş destek asistanları geliştirilerek araçlarda kullanılmaya devam ediyor. Artık birçok orta ve üst segment araçlarda arkadaki trafiği kontrol eden sistemler sunuluyor. Fakat öndeki trafiği kapsamlı şekilde tarayan ve müdahale eden sistemler birçok araçta bulunmuyor. Fakat Volkswagen bunu Front Cross Traffic Assist ile yeni nesil araçlarında sunmaya başladı. Ön Bölge Asistanı adıyla görev yapan bu sistemi gelin yakından tanıyalım.


Front Cross Traffic Assist Nedir?

Front Cross Traffic Assist, yeni nesil Volkswagen Touareg ile sunulmaya başlayan ve adaptif hız sabitleyici sistemin bir parçası olarak görev yapan sistemdir.

Bu özellik sayesinde aracın düşük ve üst hızlardaki sürüş güvenliği sağlanıyor. Fakat özellikle düşük hızlarda (30 km/s altında) ön bölgenin güvenliği tam anlamıyla etkin şekilde sağlanıyor. Mesela park bölgesinden ana yola çıkış yapıyorken yoldan gelen araçları göremeyip buna rağmen çıkış yapmak istiyorsunuz. Bu noktada Front Cross Traffic Assist devreye giriyor ve yoldaki geçecek aracı siz görmeseniz bile sistem sensörleri algılayıp ani frenle aracı durduruyor.

Sistemin nasıl çalıştığını birde videoyu izleyerek daha iyi anlayalım.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.