Sürücü Kursları Rehberi

Fransız Rüyası Peugeot Oxia’yı Teknik Özellikleri ile Tanıyalım

Egzotik arabalara kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu sefer Prototip otomobil tercih ettim. 90’larda çocuk olanlar sakızlardan çıkan Peugeot Oxia ile tanışmıştır. Belki birçoğu ismini bilmiyordu ama hayalleri süsleyen harika süper spor otomobildi. Seri üretime girmedi ve Peugeot’nun konpset arabalarından birisi olarak lanse edilmişti. Fakat üretildiği yılların en hızlılarından birisi olarak öne çıktı. Teknik özelliklerini öğrendiğinizde çok şaşıracağınız bu Fransız rüyasını daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Peugeot Oxia Teknik Özellikleri
Peugeot Oxia, az önce de belirttiğim üzere seri üretim otomobil değil. Yani kullanıcı için değil markanın gelecek otomobillerine ışık tutan konsept otomobil olarak üretildi. 1988 yılında lanse edilen araç sahip olduğu konseptle 90’lı yıllarda Peugeot firmasının bir çok aracına hayat verdi. Teknik özelliklerine bakacak olursak, bu araç 4610 mm uzunluğa, 2020 mm genişliğe, 1300 mm yüksekliğe ve 2800 mm aks aralığına sahipti. Aerodinamisi yapısındaki rüzgar direnç kat sayısı Ferrari F40 ile aynı olan (0.34 cx) Peugeot Oxia, sadece 1374 kilogram boş ağırlığa sahipti. Kalbinde 2.8 litre V6 24 subaplı biturbo görev yapıyordu ve 680 ps 670 beygir 725 nm tork güç üretiyordu. Yıl 1988 ve 600+ üstü güçten bahsediyoruz, üstelik 4×4. Peugeot Oxia, güçlü motoruyla 0-100 km/s hızlanmasını 3.6 saniyede tamamlayıp 348 km/s maksimum hıza ulaşabiliyordu. Fransızların bu baş yapıtı, yüksek gücü dizginlemek için 327 milimetrelik fren disklerine sahipti. 6 ileri manuel şanzıman kullanan Oxia, 17 inçlik jantlarla üretilmişti ve bu jantlara de önde 235/45, arkada ise 285/40 ebatındaki Michelin lastikler eşlik ediyordu.

Peugeot Oxia Kaç Beygir

Peugeot Oxia, kokpitiyle de bir o kadar ilgi çeken araçtı. 400 km/s kadranı korkutucu görünse de oldukça sade yapısıyla o yıl otomobil severleri karşılamıştı. Zaten yaşam alanında fazla öge barındırmıyordu. Ses sistemine dahi yer verilmemişti. Deri koltukları, elektrikli camları, ısıtmalı koltuk özelliği gibi donanımlara sahipti. Sonuçta bu otomobil konsept olarak üretilmişti ve 90’lı yıllardaki Peugeot modellerine ışık tuttu. Şimdi ise en özenli şekilde korunuyor. Eğer sizlere en güçlü Peugeot modellerini sorarlarsa Oxia daima aklınızda bulunsun. Son olarak fotoğraflara geçelim.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git