Oto Kokpit

Ford Focus 1.5 TDCi 8 İleri Otomatik Hakkında Yorumlarımız

Ford Focus 1.5 TDCi 8 İleri Otomatik Hakkında Yorumlarımız

Ford’un en çok satan modellerinden olan Focus, son jenerasyonuyla varlığını sürdürürken yeni nesil 8 ileri otomatik şanzımanlı 1.5 TDCi Trend X versiyonunu kullanma fırsatımız oldu. Özellikle şanzımanını deneyimleme odaklı 50 kilometrelik mini test sürüşü yaptık. İşte deneyimlerimiz:


Ford Focus 1.5 TDCi 8 İleri Otomatik Yorum

Kullandığımız Ford Focus, markanın 1.5 litrelik TDCi adlı turbo dizel motoru olup 120 PS 300 nm tork güç üretiyor. Trend X donanım paketli bu araçta 8F35 kodlu 8 ileri otomatik şanzıman bulunuyor. Bu ünite 2017 yılında Ford tarafından tork konvertörlü olarak üretilmiş bir vites kutusu olarak karşımıza çıktı.

Ford Focus 1.5 TDCi 8 İleri Otomatik Üzerine İzlenimlerimiz:

8 ileri otomatik şanzımanlı Focus, kalkışlar da ağır kalıyor.

Kick-down olmadığı için performanslı vites geçişi ateşlenmiyor ama gücün aktarımı üst devirlerde sorun olmuyor.

Vites geçişlerinde bazen kararsız kalmış gibi ağır davranıyor. Bu da bir DSG gibi çift kavramalı şanzımanların gerisine itiyor.

Focus, genel sürüş izleniminde gaz pedalını ağır hissettiriyor. Ama bunu tetikleyenin tekrardan şanzıman olduğunu belirtmek gerek.

Yeni nesil Focus’ta Ford ailesinin bilindik sıkı yol tutuş karakteri varlığını aynen korurken üst hızlarda da sınıfına göre güven veren sürüş sağlıyor.

Son olarak yeni Focus’un sürüş izlenimi bizim tarafımızca olumlu sonuçlandı. Şanzımanı çift kavramalıların performansını sunmaya müsait olmasa da önceki nesil 6 ileri PowerShift DCT şanzımandan daha iyi olduğu aşikar.

Yorumlar
 1. Emre dedi ki:

  Herşeyi güzel de sedan’ın arkası çok kötü

 2. Sinan dedi ki:

  Focus her zaman sınıfının en iyi aracı olmuştur

 3. Ahir dedi ki:

  Bence sınıfının en iyi arabası

 4. Remzi dedi ki:

  Bu aracı almak artık hayal oldu

 5. Davut dedi ki:

  Dediğiniz gibi şanzımanda biraz bekleme oluyor

] }