Oto Kokpit

Fiat Uno Alınır Mı? Teknik Özellikleri ve Donanımları

Fiat Uno Alınır Mı? Teknik Özellikleri ve Donanımları

İkinci el araba arayanlar için her bütçeye uygun otomobillere yer vermeye devam ediyoruz. Otokopit.com olarak amacımız sizlere merak ettiğiniz ikinci el araçların teknik verilerinden donanımlarına, ikinci el fiyatlarından servis-yedek parça durumuna kadar birçok konuda bilgi vermektir. Bu yazımızda da Türkiye yollarının efsaneleri arasında yer alan Fiat Uno’dan bahsedeceğiz. Alt bütçeye hitap eden bu A segmenti aracın alınabilir seviyede olup olmadığına bakacağız. Hadi yazının devamına doğru geçelim.

Fiat Uno Alınır Mı?

Fiat Uno, Türkiye yollarında sıkça gördüğümüz küçük şehir araçları arasında yer alıyor. Bu minik İtalyan 1983 yılından beri yollarda ve bir çok kişinin bilmediği kadar motor seçenekleri var. Ülkemizde 1.1 litre ve özellikle en çok tutulan 1.4 litrelik seçenekleri bulunuyor. Fakat 1.0 lt, 1.3 lt, 1.5 litre ve 1.3 turbo benzinli seçeneklerinin yanı sıra 1.3 litre, 1.7 litre atmosferik ve 1.4 litre turbo dizel motor seçenekleri de bulunuyor. Teknik kısımda hepsine teker teker vermedik. Sadece ilgili olduğumuz kısıma bakacağız ve size hangisini almanızı özellikle belirteceğiz. Buyurun teknik kısma da bakalım.

Fiat Uno Teknik Özellikleri

Fiat Uno, ülkemiz yollarında 60’lık ve 70’lik diye ayrılan seçenekleri var. Esasında bunun birçok versiyonu var ve halk tabirinde bu terimler kullanılıyor. Fakat sizler için üretim yıllarına göre motor seçeneklerini aşağıda sıraladık.

Fiat Uno Donanımları

1989-1995 Arası
1.1
Motor: 1.1 litre 4 silindirli 56 beygir 89 nm tork (atmosferik benzinli)
Şanzıman: 5 ileri manuel
Performans: 0-100 km/s: 13.9 saniye – Maksimum hız: 155 km/s
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 3689 mm / 1420 mm / 1558 mm
Bagaj Hacmi: 271 litre
Yakıt Tankı: 40 litre
Boş Ağırlık: 795 kg

1.4 ie
Motor: 1.4 litre 4 silindirli 70 beygir 108 nm tork (atmosferik benzinli)
Şanzıman: 5 ileri manuel
Performans: 0-100 km/s: 12.4 saniye – Maksimum hız: 165 km/s
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 3689 mm / 1420 mm / 1558 mm
Bagaj Hacmi: 271 litre
Yakıt Tankı: 40 litre
Boş Ağırlık: 830 kg

İkinci El Fiat Uno Alınır Mı?

1995-2002 Arası
1.0 lt
Motor: 1.0 litre 4 silindirli 44 beygir 74 nm tork (atmosferik benzinli)
Şanzıman: 5 ileri manuel
Performans: 0-100 km/s: 17.7 saniye – Maksimum hız: 145 km/s
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 3689 mm / 1420 mm / 1558 mm
Bagaj Hacmi: 271 litre
Yakıt Tankı: 38 litre
Boş Ağırlık: 805 kg

1.4 ie
Motor: 1.4 litre 4 silindirli 70 beygir 106 nm tork (atmosferik benzinli)
Şanzıman: 5 ileri manuel
Performans: 0-100 km/s: 12.4 saniye – Maksimum hız: 165 km/s
Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 3689 mm / 1420 mm / 1558 mm
Bagaj Hacmi: 271 litre
Yakıt Tankı: 38 litre
Boş Ağırlık: 870 kg

Fiat Uno Donanımları

Fiat Uno, donanım kısmında fakir bir araç. Fakat az yaksın, parçası çok uygun olsun ve beni üzmesin diyecek olursanız bu araç tam sizlik. Esasında Uno’da hidrolik direksiyon, klima, ön sis farları, merkezi kilit, elektrikli ön camlar gibi özellikler bulunuyor. Fakat bunların hepsinin bir arada olduğu özellikler pek azında mevcut ve onlara da çok fazla ücret isteniyor. Buyurun sonuç kısmına geçelim.

Fiat Uno Kokpiti

Fiat Uno Alınır Mı?

Fiat ailesinin dünya çapında en çok satan aracı olan Uno, ikinci el de tabi ki alınır. Dışarıdan küçücük görünse de sınıfına göre içi gayet geniş ve ferahtır. Fakat her modeli alınmaz. Bir kere 60s,60 SX versiyonlarından uzak durmanızı tavsite ederiz. Motoru 1.1 litrelik bu modellerde genellikle az yaktığı şeklinde satışı gerçekleştirilir. Fakat bu versiyonlar Uno’nun tutmayan ve pek satmayan kısmını oluşturur. Bir bölümü de ülkemizde üretilen Fiat Uno’ların arasında tavsiye edeceğimiz versiyonu 1.4 litrelik 70S modelidir. Bu model Uno’lar Karbüratörlü ve Enjeksiyonlu olarak ikiye ayrılır. Enjeksiyonluları ise tek noktadır. LPG’yi pek sevmez ve doğru ustalarda bakılmayınca da sıkıntı olabiliyor. Fakat 70S versiyonları karbüratörlüdür ve daha düz sistemdir. Enjeksiyonlulara göre birazcık daha fazla yakarlar ama zaten LPG’li bineceğiniz için şehir içi 30-35 kuruş seviyesinde güncel yakıt tüketimi ile kullanabilirsiniz. Bu arada Uno’yu sadece benzinde binmek üzere alacaksanız tavsiye etmeyiz. Benzin de yakıt tüketimi fazladır.

Fiat Uno Kronik Sorunları

Fiat Uno Kronik Sorunları, Servis ve Yedek Parça Durumu

Fiat Uno’nun bir takım kronik sorunları vardır. Enjeksiyonlu versiyonlarında rölanti dengesizliği çokça görülür. Özellikle LPG taktırıldıktan sonra bu sorun yaşanır ve akü kutup başı söküp beyin resetlendiği zaman sorun kısa süreliğine düzelir ama bunu sürekli tekrar eder. Yine aynı versiyonlarında beyin arızası görülür ve Digipilex adı verilen bu parçanın sıfır olmadığı için değişmesi gerektiği zaman canınızı çokça sıkar. Bu yüzden 1.4 litrelik karbüratörlü versiyonları en makbul olanıdır.

Fiat Uno Teknik Özellikleri

Yerli üretim araçları arasında olan Fiat Uno, birçok usta tarafından yapılır. Çok ücra yerlerde değilseniz servis ya da usta sorunu yaşamazsınız. Parçası ise çok ucuzdur. Kaportadan motor parçalarına kadar sizi asla bu konuda üzmez. İkinci el otomobiller arasında yedek parçası en uygun arabalardan birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Uno’nun 1.4 litre karbüratörlü (70S) modelleri en sorunsuz olanlarıdır. 60S diye geçen 1.1 litrelik benzinli versiyonları genellikle az yaktığı söylenerek satılır. Fakat motor hacmi ve gücünden kasayı pek kaldırmaz. Şehir içinde denildiği gibi az yakmaz. Parça sorunu da yaşatan aracı almak yerine 70S bakmanızı tavsiye ederiz.

Fiat Uno Hangisi Alınır?

Son olarak Fiat Uno’nun yıllık MTV ücretini de belirtelim. Aracın yıllık 270 TL motorlu taşıtlar vergisi bulunmaktadır.

Fiat Uno hakkında tecrübesi olan kullanıcıların yorumlarını bekliyoruz. Aracı alacak kişilere sizlerin de tecrübesi katkı sağlayacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

] }